YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. Yusuf DEMİR

Kurban Olayım…

Bayram sabahı aklıma takılan temel soru bazen çok basit, bazen de çok zor gelir. Bayramı yaşarken acaba bayramın kazandırdıklarını düşündük mü? Hele günümüz dünyasında insanların yalnızlaştığı, sosyal medyanın bizi esir aldığı bir dönemde bayram ne kadarda önemli hale geldi. Önce bayram sabahı erkenden çelik çocuk, camilere koşup bayram namazı vesilesi ile en büyük toplantımızı gerçekleştiriyoruz, sonra kurban vesilesi ile farklı insanlarla bir araya geliyor ve dünyanın sadece bizden ibaret olmadığını görüyoruz. Hele birde kurbanın anlamını düşünebilirsek daha başka yaşıyoruz. Haftalardır hazırlandığımız, gurbettekileri evinden çıkararak sılaya götüren, modern hapishane hayatına döndürdüğümüz evlerimizden çıkarak tanıdığımız eş, dost ve akrabaları ziyaret ederek insan olmanın şuuruna vardığımız ziyaretler, sabahın seherinde kapımızı çalarak “Bayramınız kutlu olsun” diyen minik yavrularımızın mutluluğunu paylaştığımız bayram aslında hayatımıza ne çok değer katmaktadır. Birkaç saatliğine de olsa cep telefonlarımızı kapatma fırsatı tanımakta, evimize gelen can dostlarımızı ağırlarken insanın yalnızlıkla değil, birbiriyle mutlu olduğunu hatırlamakta, silkelenip kendimize gelmemize vesile olmaktadır.

Eski bayramların tadı kalmadı klasik söylemini değiştirme zamanı gelmedi mi, eski bayramları farklı kılan insanların toplum olma, aile olma bilinci ve şuuru idi, yoksa eski bayramları kutlayanların toplumsal statü veya ekonomik durumları bu günden iyi değildi. Bu gün her birimizin ekonomik düzeyi 50 sene önce bayram kutlayanlardan çok daha iyi, demek ki bayramı güzelleştiren madde değil, manadır. Eskiden toplum olma şuuru ve ataerkil aile yaşantımız hakimdi, bugün maalesef birey merkezli bir yaşamı tercih etmeye başladık, eskiden bir kahve içmeye gelen misafirimiz evimize bereketi ile gelirdi, şimdi kahve içmeye gelmek bile merasime tabi oldu, eskiden aile içerisinde sorunlar tartışılır ve konuşulurdu, şimdi kahvaltı sofrasında bile cep telefonumuz elimizde, birbirimize bir hayırlı sabahı çok görerek mecburen kahvaltı yapar olduk, bu gidişle birkaç seneye onu da yapamayacağız. Eskiden annemizin yemekleri burnumuzda tüterdi, günümüzde evlerimizde yemek pişmez hale geldi. Annemizin tatlılarının ve böreklerinin yerini hazırlar aldı.

Kurban olmak, o kadar derin mana taşıyor ki, ciltler dolusu kitaplar yazılır açıklamak için, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. İbrahim’in basiretini ve inancını anlamak günleri alır, ama biz kuru bir kelimeyle geçiştirir ve bu bayramın bize kattıklarını çoğu zaman düşünmeyiz. Hatta çoğu zaman gereksiz tartışmalara kurban ederiz bayramımızı, “Çağımızda hayvan boğazlamak bayram mı olur” der, en çok eti tüketiriz, “hayvanlara kıymak katliamdır” der, en lüks kürkleri sırtımızdan, en kıymetli deri ayakkabıları ayağımızdan, en pahalı deri çantaları kolumuzdan bırakmayız.

Gelin bu bayram bir farklılık yapalım, Kurban olmanın anlamını düşünelim, bayramın kattıklarını zenginleştirelim, çevremizi yeniden tanıyalım, insanın ve insan olmanın yalnızlıktan değil birlikten, aile olmadan ve toplum olmadan geçtiğini anlayalım, anlatalım. Birbirimizin yüzüne bakarak sevgiyi ve selamı birbirimizden esirgemeyelim, BAYRAMINIZ KUTLU VE MUTLU olsun. Her günümüzün ayrı bir bayram olduğu şuuru ve anlayışı ile…                                                            

Kurban Olayım…35 YILIN GETİRDİKLERİHAYATTARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİKÖYLÜLÜK MÜ ÇİFTÇİLİK Mİ?TARIMDA KENDİMİZE YETİYOR MUYUZ?SU ZENGİNİ MİYİZ?BİR DAMLA SUAKADEMİK ANLAYIŞIMIZBEN HER ŞEYİ BİLİRİM !!!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa GENÇ
MALAZGİRT RUHU DİRİ TUTULMALI!
Mustafa GENÇ
Psk. Beste Güneysu
Okula Uyum Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor?
Psk Beste Güneysu
Ayhan HAMLI
ORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
KANADALILAR KAZ DAĞLARI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE… KAVAK’TA
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI
Ersin ERGE
Metin ATLI
PROVA BİTTİ SIRA GÖSTERİDE
Metin ATLI
Nurullah Kızıldağ
Adı üstünde Hazırlık maçı
Nurullah Kızıldağ
Hikmet KURADA
ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
DİJİTAL MİRAS
Serkan Eskalen
Prof. Dr. Osman DEMİR
ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Amele
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İŞSİZLİK
Nagehan Yeşilyurt
Ergin KAHVECİ
ÇOMAK
Ergin KAHVECİ
Alpaslan ÇEPNİ
KIYAMET Mİ KOPAR?
Alpaslan ÇEPNİ
Psk. Beste GÜNEYSU
Yoksa Ben de Obsesif Miyim?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
MAVİ
Cesur CEYLAN
Mustafa ÖZBALCI
ATATÜRK'Ü DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
Mustafa ÖZBALCI
Akın ÜNER
NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE
Akın ÜNER
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Salim YILDIZ
Yılan hikayesi
Salim YILDIZ
Birol BİRCAN
5 Günün Getirdiği…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
İNSAN İRADESİ
Doç Dr Yetkin BULUT
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Selçuk KAYA
VEDA
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT