YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...

Şehitlik mertebesine ulaşmış gerçek bir kahramanın annesi olmak elbette gurur vermektedir. Ama o buruk gururun birde acı tarafı var ki, şehit annelerinin yüreğindeki ateş topunun hiç sönmemesidir. Bir anne için evladını şehit vermek sıradan bir acı değildir. Bu tarifsiz acıyı sadece yaşayan bilir. Bir şehit annesinin neler yaşadığını biz ne kadar bilebiliriz? Bizim gördüklerimizin yanında görmediklerimiz ya da göremediklerimiz şehit annelerinin en ağır yükü değil midir? Giden gelmiyor ama her bayram belki bu bayram gelir diye bekleniyor. Bir şehit annesinin evladını her bayram bekliyor olması kimine anlamsız gelebilir. Şimdi o acıyı yaşamayandan şehit acısının nasıl bir acı olduğunu anlamasını beklemek beyhude bir bekleyiş olur.

Şehit anneleri için şehitlikler çok önemli ve özel yerlerdir. Bu yüzden şehit anneleri şehitliklerin değişmez ziyaretçileridir. Bir şehit annesi son nefesini verene kadar şehitlikleri hayatından hiç çıkarmaz. Her bayramda şehitliklerin değişmez ziyaretçileri yine şehit anneleridir. Arife gününden başlayan bayramın birinci ve sonrasındaki günlerinde devam eden acılı annelerin şehitlik ziyareti, şehitlikte anne ve evladının anlamlı buluşmasıdır. Onların olduğu her yer cennet kokuludur. Cennet kokulu şehitliklerde evladının buz gibi mezar taşına ‘evladım’ diyerek sarılan bir şehit annesinin acısını anlamak kolay mıdır? Bedriye anne tam 27 yıldır bu şehitliklerin değişmez vefalı çilekeş ziyaretçilerinden annelerinden sadece birisidir. Öyle ki Bedriye annenin ağrıdan vücudunu ayakları taşıyamaz halde iken bile şehitliğe, şehit evladına koşarak geldiğini onu tanıyanlar bilir. Şehitlikleri şehit anneleri hiç terk etmez de başkaları ne diye buna hiç dikkat etmez. Yoksa bu vefasızlık mı, ya da başka bir duyarsızlık mı, bizi terk etmeyen şey! Anlamakta zorlandığımız şey bir insan bu kadar kolay mı birisinin hayatından çıkar bu bilinmez. Ama arayıp soranlar azalınca verilen sözler unutulunca, ister istemez bir burukluk oluşuyor. Hani annesi demiyorlar da niye başkaları hep aranıyor. Çünkü anneler vefasızlık yapmıyor. Bir bayram bile şehitlerini ölüm ayırana kadar yalnız bırakmıyorlar. Belki de bu yüzden, ‘Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz’ sözü söylenmiş. Hem de tarihini bilmediğimiz kadar eskiden beri… Anlaşılıyor ki vefasızlık ve sevgisizlik eski bir hastalık oluvermiş. İnsanoğlu sadece vefada değil vefasızlıkta da yarış halinde olmuş. Bu çok garip bir durum.

Bu şehitler unutulmasın diye şehit anneleri şehitliklere koşuyor. Onları görmezden gelemeyiz. Onların şehit evlatlarını vatana feda ederken bütün acılarına rağmen nasıl da vatan sağ olsun dediklerini görmezden gelemeyiz. Şimdi o şehitleri şehitliklerde anneleriyle baş başa bırakıp terk edemeyiz. Bu şehitlerin sayesinde bu vatanda her şeyin değeri ve anlamı var. Sadece şehitlerimize değil, onları doğuran şehit annelerine de her zaman vefa borcumuz var. İster tanıyalım ister tanımayalım o şehit annelerine her zaman minnettarız. Bunu unutursak, değerlerimizi bir gün tümden kaybederiz. Samimiyetle şehitlerimizin ve annelerinin değerini bilelim.

BABA OLMAYA HAZIRLANIRKEN ŞEHİT OLDU...HDP ÇOCUKLARI DAĞA KAÇIRILAN ANNELERİN FERYADINA SES VERMELİDİR!POLİS ARAMA NOKTASINDAN GEÇEREK BAYRAM TÖRENİNİ İZLEMEK NEDİR?DEVLET ATATÜRK’E DUA EDİLMESİNİ İSTEMİYOR MU?30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI DAHA COŞKULU KUTLANAMAZ MI?TÜRK MİLLETİNİN YENİDEN DİRİLİŞİNİN ADI 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIDIRGÜL KOKULU ÜÇ YİĞİT ASKERORMAN YANGINLARINI KİM ÇIKARIYOR?HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...BÖLÜCÜ TERÖRE VERİLEN İLK ŞEHİDİ UNUTMAYALIM…Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HABER MEDYA'YA VEDA
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Mustafa GENÇ
HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…
Mustafa GENÇ
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Şakir DEMİRCİ
 SAMSUNLULAR ÇİFTLİK CADDESİNİN GELECEGİNİ KONUŞUYOR?
Şakir DEMİRCİ
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Mustafa ÖZBALCI
ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      
Mustafa ÖZBALCI
Metin ATLI
KALEMİZİ SAVUNAMADIK
Metin ATLI
Salim YILDIZ
GEÇ KALDIN BE HOCAM...
Salim YILDIZ
Ayhan HAMLI
BABA OLMAYA HAZIRLANIRKEN ŞEHİT OLDU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Ersin ERGE
MONA LİSA’YI GÖRÜRKEN
Ersin ERGE
Hikmet KURADA
BU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..
Hikmet KURADA
Nurullah Kızıldağ
Oyun kalitesi gelişecek
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARA SİSTEMİNDE BANKACILIK
Prof Dr Osman DEMİR
Serkan Eskalen
SOSYAL MEDYADA STRATEJİ HATALARI
Serkan Eskalen
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-1
Birol BİRCAN
Kenan ÖZTÜRK
Sultanların Gözyaşları
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İSRAF VARSA YARGI NEREDE?
Nagehan Yeşilyurt
Psk. Beste GÜNEYSU
Akran Zorbalığı Nedir?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
OKUL FOBİSİ SANRISI
Cesur CEYLAN
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT