YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE

Ankara’da makam sahibiHasan Seymen isimli bir siyaset leşkerinin geçmişte yazıp söyledikleri geçen hafta boyunca epey tartışıldı.

Etnik temele dayalı anayasa taleplerini dile getiren bir örgütün sözcülüğünü üslenen Seymen, o dönem Türkiye Cumhuriyeti’ni Çerkeslere karşı asimilasyon politikaları izlemekle suçlamış.

***

Çerkesler mazlum ve mağrur insanlar… Asırlar boyunca Rus Çarlığına karşı bizlerle beraber mücadele vermişler. Kafkasya’nın kendileri gibi başları dik dağlarındaki yurtlarını, Rus emperyalizmine karşı korumak için kahramanca savaşmışlar. Ne var ki, Osmanlı’nın giderek güç kaybettiği o dönemde Rusların düzenli ve iyi silahlandırılmış orduları karşısında yürüttükleri vatan savunması bir müddet sonra çökmüş.

Çerkes tarihinin en karanlık yılı olan 1864’te yüz binlercesi katledilmiş. Bir milyondan fazlası gemilerle Karadeniz üzerinden Osmanlı topraklarına sürgün edilmiş. O dönem Osmanlı toprağı olan Bulgaristan’ın Varna limanından itibaren bütün Karadeniz sahili boyunca Anadolu kıyılarına çok zor koşullarda geçmek zorunda bırakılmışlar. Açlık ve hastalık nedeniyle birçok aile yok olmuş.

***

Aslında bu dram sadece Çerkesler’e özel bir durum da değil… Rus zulmü nedeniyle Kırım Tatarları, Hazar Kıpçakları, Volga ve Azak Kazakları büyük acılar çektiler. Din ve kimlik değiştirenler, katliama uğrayanlar, sürgün edilenlerin hikâyeleri Çerkeslerle büyük benzerlik taşır…

Tıpkı Çerkesler gibi Kafkas halkı olan Karapapaklar, Müslüman Gürcüler, Lazlar ve Ahıska Türkleri’nin de Rus zulmü nedeniyle acı çektiklerini tarih yazıyor.

Dahası 93 harbi yıllarında Tuna boylarında tutunamayan Osmanlı çekilirken Deliorman, Dobruca, Bosna ve Sancak bölgelerinde yaşayan Müslüman toplulukların acıları da aynıdır.

Bir asır kadar önce Balkan Harbinin kaybedilmesi sonucu Kosova, Makedonya, Yanya, İskodra, Selanik ve Batı Trakya’da yaşanan olayların canlı tanıkları, terk etmek zorunda kaldıkları memleketlerini sayıklayarak son nefeslerini vermediler mi?

***

Atatürk, Kurtuluş Savaşının ardından yıkılmış bir İmparatorluğun acı mirası üzerine kurdu bu ülkeyi. Harap haldeki Anadolu’nun yerlileri ve son bir asır içinde sine-i vatan kabul ederek acılar içinde buraya yerleşmiş halkları kucaklaştırarak yepyeni bir Cumhuriyet bina etti…

Osmanlı’nın çöküşüne sebep olan her türlü ayrışmayı törpüleyerek medeniyet şemsiyesi altında milleti birleştirmeye gayret eden Atatürk, mezhepçiliği, tarikatçılığı ve mikro milliyetçiliği mümkün olduğunca kapıdan sokmamaya özen gösterdi.

Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” vecizesinden rahatsız olan kesimler de tam olarak kapıdan içeri sızamayan bu unsurlar değil mi?

Kürtçüler başta etnik mikro milliyetçi hayaller kuranları tahrik edenler, Osmanlı’dan nemalanan ama Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ayarları içinde yer edinemeyen menfaat guruplarından başkaları değil ki!

Etnik ve siyasal dinci ayrışmayı temel alan anayasal düzen teklif edenleri biraz araştırın, koca İmparatorluğun kanını emerek kurutanlar çıkar.

Onları fonlayan, koruyup kollayan, palazlandırmaya gayret edenler de Sevr Anlaşmasının yırtık parçalarını yeniden birleştirmeye çalışan Haçlılar!

***

Seda Köse, Samsun Mübadele Derneğinin en genç yönetim kurulu üyesi… Baba tarafından mübadele ile Balkanlardan zorunlu göçe tâbi tutulan Rumeli Yörüklerinden… Anne tarafı, 19. Yüzyılda Kafkasyadan sürgün edilen Çerkeslerden… Eşi ise Doğu Karadeniz kökenli bir vatan evladı…

Hasan Seymen’e ve onun gibi düşünenlere sormak lazım: Yazacağınız etnik anayasada Seda Köse’nin müstakbel çocukları için nasıl bir ifade kullanmayı düşünüyorsunuz acaba?

***

Bosna Savaşı sonrası Mostar’dan İstanbul’daki akrabalarının yanına yerleşen Boşnak kökenli bir kadınla tanışmıştım. Zayıf Türkçesi ile bana, mahalledeki komşularından dert yanmıştı. Sürekli “Türkçe az bildiğine göre söyle bakalım, sen Sırp mısın, Bulgar mısın yoksa Rum musun?” diye soruyorlarmış. Kadının namaz kıldığını, bir nesil önce Türkiye’ye yerleşen ve tamamen entegre olan akrabalarının yanında kaldığını görmelerine rağmen aynı ısrarlı sorular…

Dili döndüğü kadar anlatmaya çalışıyormuş zavallı… “Yahu, Bosnalı Sırplar bize Türk diyorlar, bizim oralarda Türk demek Müslüman demek.” Ama ne fayda, ertesi gün tekrar soruyorlarmış:  “Senin Türkçen kırık, de bakalım senin aslın ne?”

Boşnak kadıncağız, en sonunda dayanamamış, elindeki Türk kahvesini sehpanın üstüne koyup ayağa kalkmış: “Hanım hanım! Ben buraya Türklüğümü korumak için geldim. Bir daha Türklüğüme laf edeceksen evime gelme!”

***

Atatürk’ün doğup büyüdüğü topraklarda sadece Yörük Türkler yaşamıyordu… Arnavutlar, Boşnaklar, Pomaklar, Müslüman Makedonlar ve Çingeneler gibi ana dilleri farklı olsa da İslamiyeti ve Türklük mefhumunu yaşamlarının merkezine koymuş halkların haletiruhiyesini ulu önder, çok iyi biliyordu. 

Onun için kelimeleri özenle seçerek “Ne mutlu Türk’üm diyene!” ifadesini kullanmış. Yoksa onu tutan yoktu… Pekâlâ, “Ne mutlu Türk olana!” cümlesini de söyleyebilirdi.

***

Ataları Rumeli Türkiyesinden sürülmüş bir Türk vatandaşı olarak, yitik vatan Kafkasya’yı özleyen kardeşlerimi benden iyi kim anlayabilir? Bir Çerkes atasözünde dediği gibi:“Atını kaybedenin kulağından at kişnemesi eksik olmaz!”

TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...TÜRK RÖNESANSI VE ALACA CAMİİNİN HAZİN HİKAYESİÇEK BİR KAHVE, İNSANLI OLSUN...NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENEBAYRAMLIK AĞZIMI AÇIYORUM...ÇİFTLİK CADDESİNDE MAHMURE - IIÇİFTLİK CADDESİNDE, MAHMURE (I)YAZAR ÇATLAK OLUNCA...KEMÂLSURİYELİLER EMPERYALİST BİR PROJE Mİ?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HABER MEDYA'YA VEDA
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Mustafa GENÇ
HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…
Mustafa GENÇ
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Şakir DEMİRCİ
 SAMSUNLULAR ÇİFTLİK CADDESİNİN GELECEGİNİ KONUŞUYOR?
Şakir DEMİRCİ
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Mustafa ÖZBALCI
ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      
Mustafa ÖZBALCI
Metin ATLI
KALEMİZİ SAVUNAMADIK
Metin ATLI
Salim YILDIZ
GEÇ KALDIN BE HOCAM...
Salim YILDIZ
Ayhan HAMLI
BABA OLMAYA HAZIRLANIRKEN ŞEHİT OLDU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Ersin ERGE
MONA LİSA’YI GÖRÜRKEN
Ersin ERGE
Hikmet KURADA
BU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..
Hikmet KURADA
Nurullah Kızıldağ
Oyun kalitesi gelişecek
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARA SİSTEMİNDE BANKACILIK
Prof Dr Osman DEMİR
Serkan Eskalen
SOSYAL MEDYADA STRATEJİ HATALARI
Serkan Eskalen
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-1
Birol BİRCAN
Kenan ÖZTÜRK
Sultanların Gözyaşları
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İSRAF VARSA YARGI NEREDE?
Nagehan Yeşilyurt
Psk. Beste GÜNEYSU
Akran Zorbalığı Nedir?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
OKUL FOBİSİ SANRISI
Cesur CEYLAN
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT