YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

ATATÜRK’ÜN ADI HUTBEDE ANILMADI

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla, 03 Mart 1924 tarihinde 429 sayılı Kanun’la kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan, “Vatan Bize Emanettir” başlıklı 30 Ağustos 2019 Cuma günkü, Zafer Bayramı’nın 97. yılı nedeniyle bütün camilerden verilen hutbede Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin geçmemesi, kamuoyunda büyük üzüntülere ve tepkilere neden oldu.Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise Ankara'da bir camide Atatürk'ün isminin hutbede anılmamasına tepki gösteren cami cemaati ile diğerleri arasında üzücü arbede yaşandığını görünce gözlerime inanamadım ve inanın çok üzüldüm… Sebep olanları Allah’a havale ediyorum!..

Tepkilerin ardından; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin (MYK) toplantısıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 30 Ağustos hutbesinde Atatürk’ün adının geçmemesine yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

 “Diyanet İşleri Başkanlığı önemli bir kurumdur. CHP’nin Diyanet İşleri Başkanlığıyla hem kurumsal hem ideolojik bir kavgası olduğunu, bu kuruma karşı son derece temelden kurum ne yaparsa yapsın, ideolojik hoşnutsuzluğu olduğunu biliyoruz. Burada Cumhurbaşkanımızın da Diyanet İşleri Başkanımızı gerek kurumu yönetmesindeki performansı, gerek PKK ve FETÖ’nün propagandalarına karşı faaliyetleri sebebiyle takdir ettiğini belirtmek isterim. Atatürk konusunda herhangi bir tartışma yoktur. Ülkemizin kurucu önderidir, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kavga ettirmeye gerek yoktur, hepsi bizimdir. Büyük bir devlet geleneğinin binlerce yıllık takipçileriyiz, mirasçılarıyız. Atatürk’e saygı konusunda gereken ihtimamın gösterilmesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir problemi yoktur. Zaman zaman, ibadetin parçası olarak gündeme getirilen çeşitli konuşmalarda belli bir gündeme odaklanarak bu tartışmalar yapılıyor, ama dergilere Diyanet İşleri Başkanı’nın konuşmalarına, dualarına bakarsanız bu iddiaların boş olduğu gereken saygının gösterildiğini söylemek isterim. Diyanet hassas bir kurumdur, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. Devletin bütün kurumları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gereken saygıyı gösterme konusunda hassasiyet içindedir. Diyanet’in ve Diyanet İşleri Başkanının bu hassasiyete sahip olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili herhangi bir problem yoktur” dedi.

Bu konuda; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Araştırma Komisyonu Üyesi Atila Sertel de, “Diyanet İşleri Başkanı Siyaset Yapamaz, Atatürk Düşmanı Olmaz” diyerek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesiyle, toplumun büyük tepkisini çeken olay nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın istifasının istenip istenmediğini sorarak şunları söyledi:

“30 Ağustos Zafer Bayramımız’ın 97. yıl dönümüne denk gelen Cuma hutbesinde ülkemizin verdiği bağımsızlık savaşından, yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüz ve silah arkadaşlarından söz edilmemiş, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımız anılmamıştır. Hutbede yerel seçimler öncesi iktidarın büyük ve yavru ortağının kullandığı kötü dil seçilmiş, ‘Zillet’e gönderme yapılarak ‘Aziz milletimiz hiçbir zilletin boyunduruğu altına girmeyecektir’ cümlesi okunmuş, camilerde siyaset yapılmıştır. Hiç kimse unutmasın, Atatürk olmasaydı camilerimizde ezan okunmazdı. Camilerimize siyaseti sokan, Müslümanı Müslümana düşüren Diyanet İşleri Başkanı bırakmakta geç kaldığı o koltuğu derhal bırakmalıdır. Yüce dinimizi siyasete alet eden, Atatürk düşmanlığı yapan Ali Erbaş, siyaset yapmak istiyorsa cüppesini çıkarsın” dedi.

Elçiye zeval olmaz derler…

Bu konuda, her iki görüşün de düşüncelerini yansıtarak, yorumu sizlerin takdirine bırakıyorum…

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, ebediyete intikal etmiş olan Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarken; hayatta olan değerli Gazilerimize de Allah’tan sağlık, huzur ve mutluluk dolu uzun ömürler diliyorum…

Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle…

Hoşça kalın… Dostça kalın…

 

SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIMBU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..ATATÜRK’ÜN ADI HUTBEDE ANILMADI30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLERATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLERALZHEİMER (Alzaymır) HASTALIĞI VE YAŞLANMA24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI HAKKINDAATATÜRK’TEN, TÜRKLER İÇİN MUHTEŞEM BİR TAVIRLÜTFEN OKUYUNUZ: BİR GAZİMİZİN DRAMIYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Selamet ATLI
SOĞUK HAVADA SICACIK GALİBİYET
Selamet ATLI
Ender GÜR
FARKLI GALİBİYET
Ender GÜR
Salim YILDIZ
İyi oyun süper skor
Salim YILDIZ
Cesur CEYLAN
AŞK
Cesur CEYLAN
Ayhan HAMLI
EVLADINI İSTEYEN ANNELERİN SESİYLE YIKILSIN KANDİL
Ayhan HAMLI
Psk. Beste GÜNEYSU
Çocuklarda Yemek Yeme Sorunu ve Çözümleri
Psk Beste GÜNEYSU
Ersin ERGE
REMEO VE JULİET’İN YAŞADIĞI YERDEYKEN
Ersin ERGE
Şakir DEMİRCİ
ÇARŞAMBA OVASI SAMSUN’UN SERVETİDİR SANTRAL BAŞKA YERE…
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARAYA GEÇİŞ TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTUR
Prof Dr Osman DEMİR
Kenan ÖZTÜRK
Nimet çarpsın ki!..
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM
Hikmet KURADA
Serkan Eskalen
HABER GAZETESİ YÜKSELİŞE DEVAM EDİYOR!
Serkan Eskalen
Mustafa GENÇ
YAŞAYANLARINA SAĞLIK, ÖLMÜŞLERİNE RAHMET…
Mustafa GENÇ
Nurullah Kızıldağ
Sabır ve inanç gerek
Nurullah Kızıldağ
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-2
Birol BİRCAN
Murat Akar
BULVAR  AVM‘NİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN…
Murat Akar
Nagehan Yeşilyurt
Nagehan Köyünüzde
Nagehan Yeşilyurt
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Mustafa ÖZBALCI
ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      
Mustafa ÖZBALCI
Metin ATLI
KALEMİZİ SAVUNAMADIK
Metin ATLI
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT