YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Doç. Dr. Yetkin BULUT

E SPOR 2

Sporun yeni formu olarak lanse edilen, bilgisayar/ mobil/konsol platformlar vasıtasıyla oynanan çok oyunculu dijital oyunlar olarak isimlendirilen ve içerisinde spor terimiyle ilişkilendirilebilen her unsuru barındıran e-spor, günümüzde birçok ülkede kabul gören ve çeşitli kurum/kuruluşlarla resmi olarak desteklenen bir spor dalı olarak değer bulmaktadır. Geçmişine baktığımızda 40 yılı devirmiş olsa da, hayatımızda yer edinmesi 10 yıllık bir mazidir. Her spor dalının kendi içerisinde faydasıyla beraber zararının da olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzün en popüler sporlarının aynı zamanda en tehlikeli sporlar listesi içerisinde de yer alması bunun en büyük kanıtıdır. Tüm sporlar için durum böyleyken e-spor’u bunlardan ayrı düşünemeyiz. Burada yapılması gereken, önyargılardan kurtulup raporumuzda da detaylıca yazdığımız fayda ve zarar analizinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve bu alandan en yüksek seviyede fayda sağlanması yönünde adımlar atmaktır. E-spor’un gelişim sürecine baktığımızda, aslında kendi ekosistemini çoktan oluşturduğunu görüyoruz.

Oyun şirketlerinin piyasa sürdüğü ve üzerlerinde sürekli yenilikler yaptığı oyunlar bugün milyonlarca insan tarafından oynanmakta, on milyonlarca insan tarafından izlenmektedir. Büyük markaların sponsorluğunda milyonlarca dolarlık ödül havuzuna sahip turnuvalarda başarı elde edebilmek için profesyonel e-spor oyuncuları takımlarıyla beraber kıyasıya rekabet içinde maçlar oynamaktadır. Öte yandan, senelik büyümenin çift haneli olduğu bu sektöre yatırımcıların da yoğun ilgisi göz ardı edilemez. Tüm bunlara baktığımızda e-spor’un oyuncu, takım, bütçe, yatırım, hayran kitlesi gibi temel yapıtaşlarını çoktan oluşturmuş ve kendi kendine yaşamaya başlamış, hızla büyümekte olan bir ekosisteminin olduğunu görüyoruz.

Milyonlarca kişinin çevrimiçi platformlardan, binlerce kişinin ise spor salonlarından canlı olarak takip ettiği e-spor bilhassa y ve z kuşağının başlıca ilgi alanı haline gelmiştir. E-spor günümüzde profesyonelleşerek internet kafelerden çıkıp stadyumlara taşmıştır. Geleneksel sporlara kıyasla e-spor’un kendine has bir kategori olabileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Profesyonel e-spor yapanlara bakıldığında ne kadar ağır bir antrenman programına ve disiplinli bir hayata sahip oldukları görülmektedir. Taraftarlarına bakıldığında ise geleneksel spor taraftarlarına nazaran daha sosyal ve daha centilmen oldukları görülmektedir. Kendine has bir ekosistem ve eğlence anlayışıyla da e-spor kendine özgü dinamikleri olan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun farkına varan girişimciler yatırımlarını bu alana yönlendirmekte, markalar sponsorluk yarışına girmekte, dijital oyun geliştiriciler e-spor’a uyumlu oyunlar geliştirmektedirler. Önümüzdeki yıllarda yeni isimlerle birçok takım da hayatımızda yer alacaktır.

Elektronik cihaz kullanımında ilk sıralarda yer alan ülkemizde elektronik spora olan ilgi de oldukça fazladır. Dijital oyunlar pazarında Dünya’da ilk 20’de yer alan ülkemizde e-spor taraftar sayısı 4 milyona ulaşmıştır. Bununla beraber, oyuncu profilini göz önüne aldığımızda kadın-erkek oranının birbirine yakın olduğu ülkemiz şimdiden bu alanda Dünya çapında başarılar elde etmiş oyunculara ve takımlara sahip. Her yıl irili ufaklı birçok yurtiçi/yurt dışı organizasyon ile profesyonel oyuncu olma yolunda ilerleyenlerin ve taraftarların sayısı artarken ülkemizin bu ihtiyaçlara cevap verecek kurum ve kuruluşlara sahip olması gerekmektedir.

GASTRO DİPLOMASIİE SPOR 2E-SPORARTIRILMIŞ ÇAĞDİJİTAL SAMSUNSOSYAL ZEKÂİNSAN İRADESİVAGON ÇIKMAZIMESLEK LİSELERİMANTIK DUYGU İKİLEMİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Ali Yılmaz ERGEN
HABER MEDYA'YA VEDA
Ali Yılmaz ERGEN
Mustafa CİVELEK
Şampiyonlukta favorim Samsun
Mustafa CİVELEK
Mustafa GENÇ
HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…
Mustafa GENÇ
Ergin KAHVECİ
DEĞİŞTİRİP DURMAYIN!
Ergin KAHVECİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
GASTRO DİPLOMASIİ
Doç Dr Yetkin BULUT
Şakir DEMİRCİ
 SAMSUNLULAR ÇİFTLİK CADDESİNİN GELECEGİNİ KONUŞUYOR?
Şakir DEMİRCİ
Alpaslan ÇEPNİ
AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR
Alpaslan ÇEPNİ
Mustafa ÖZBALCI
ÖNEMLİ OLAN KONUŞMAK DEĞİL YAPMAKTIR      
Mustafa ÖZBALCI
Metin ATLI
KALEMİZİ SAVUNAMADIK
Metin ATLI
Salim YILDIZ
GEÇ KALDIN BE HOCAM...
Salim YILDIZ
Ayhan HAMLI
BABA OLMAYA HAZIRLANIRKEN ŞEHİT OLDU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...
Akın ÜNER
Psk. Beste Güneysu
Akran Zorbalığı 2
Psk Beste Güneysu
Ersin ERGE
MONA LİSA’YI GÖRÜRKEN
Ersin ERGE
Hikmet KURADA
BU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..
Hikmet KURADA
Nurullah Kızıldağ
Oyun kalitesi gelişecek
Nurullah Kızıldağ
Prof. Dr. Osman DEMİR
SANAL PARA SİSTEMİNDE BANKACILIK
Prof Dr Osman DEMİR
Serkan Eskalen
SOSYAL MEDYADA STRATEJİ HATALARI
Serkan Eskalen
Birol BİRCAN
BAFRA RÜŞDİYESİ-1
Birol BİRCAN
Kenan ÖZTÜRK
Sultanların Gözyaşları
Kenan ÖZTÜRK
Nagehan Yeşilyurt
İSRAF VARSA YARGI NEREDE?
Nagehan Yeşilyurt
Psk. Beste GÜNEYSU
Akran Zorbalığı Nedir?
Psk Beste GÜNEYSU
Cesur CEYLAN
OKUL FOBİSİ SANRISI
Cesur CEYLAN
Prof. Dr. Yusuf DEMİR
Kurban Olayım…
Prof Dr Yusuf DEMİR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
KURBAN
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
İbrahim Sezen
SAMSUN, SENİ SANA ANLATAMAM Kİ !..
İbrahim Sezen
Ömer PAMUK
TATİL VE KİTAP
Ömer PAMUK
İlker Mutlu
Veda Ederken
İlker Mutlu
Naci ALTUNCU
KAYIP GENÇLER
Naci ALTUNCU
Kıymet Ocak
PRATİK BİLGİLER
Kıymet Ocak
Tuğçe Gevşek
ORTAYA KARIŞIK
Tuğçe Gevşek
Kurtcan KURT
19 MAYIS'I ANLAMAK
Kurtcan KURT
Yılmaz Özbakır
İNFAK ve TOPLUMSAL FAYDA
Yılmaz Özbakır
Ender GÜR
ELDE VAR HÜZÜN
Ender GÜR
Kadir GÜRKAN
Nereden Baktığımız Önemli
Kadir GÜRKAN
Gül TURAN
ÇİN SEYAHATNAMESİ II
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
BİZDE ÇOCUKTUK
Hasan Cem KESKİN
Kenan KAYIKÇI
BÜYÜK KAPTANLAR
Kenan KAYIKÇI
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT