HaberlerUzun yaşamın sırrı Giresun yemeklerinde

Uzun yaşamın sırrı Giresun yemeklerinde

2013 TÜİK verilerine göre Türkiye'de insan yaşamının en uzun olduğu il olarak ortaya çıkan Giresun'un mahalli yemekleri görücüye çıktı.

Uzun yaşamın sırrı Giresun yemeklerinde

Giresun Halk Eğitim Merkezi (HEM) ile Aşçılar ve Pastacılar Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen ve sona eren kurs sonrasında sertifika almaya hak kazanan aşçılar, yöresel mutfaktan ürünleri sergilediler.

28 FARKLI BİTKİDEN 60 ÇEŞİT YEMEK

Yemek sergisinin açılışında konuşan Giresun HEM Müdürü Harun Karabürk, insanlığın son dönemde sağlıksız beslenme nedeniyle ciddi problemler yaşadığını söyledi. Karabürk, 'Diğer açıdan amacımız Halk Eğitim Merkezlerinin amaçlarından bir tanesi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmaktır. El sanatları gibi yemeklerimizin de yaşatılması kültür kadar önemli bir problem. Yemeklerimizi tanıtmak ve gelecek kuşaklara anlatmak bakımından böyle bir faaliyet gerçekleştirdik. 28 farklı bitkiden 60 çeşit yemek sunumu yapıyoruz. Çoğunluğu geleneksel olmak üzere bu yemeklerimizin birçoğunun üzerinde yenilikler yapıldı. Kursiyerlerimiz geleneksel lezzetlere kendi tasarımlarını ekleyerek yeni tatlar ve lezzetler oluşturdular. Ülkemiz mutfağı dünya çapında önemli olduğu kadar Giresun mutfağı da ülkemiz içerisinde önemli bir yere sahip. Geniş bitki örtüsü ve kültürel dokusuyla ilimiz mutfağı çok önemli buna dikkat çekmek istedik' dedi.

'UZUN YAŞAMIN SIRRI GİRESUN YEMEKLERİNDEDİR'

Giresun Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Fırat Canikli, Giresun'un vejetaryen mutfağının artık dünyada dikkat çekmeye başladığını söyleyerek, 'TÜİK araştırmalarına göre Türkiye'de en uzun yaşam Giresun'da bunun sebebi de sadece mavisi, yeşili ve yaylaları olması değil, atalarımızdan kalan lezzetleri sunmak ve o lezzetleri yaşatarak uzun yaşamı sağlamaktır. Giresun mutfağının en büyük özelliği organik ürünlerden oluşmasıdır. Günümüz tamamen doğal ürünlere ve doğal mutfağa dönmüştür. Giresun'un da özelliği doğal ürünler ve doğal mutfaktır' diye konuştu.

'GİRESUN MUTFAĞININ KALP VE DAMAR HASTALIKLARINI ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR'

Giresun mutfağının sağlık açısından faydalarını anlatan Halk Sağlığı Müdürlüğü Diyetisyeni Derya Tuna, 'Giresun mutfağı bu anlamda vejetaryen mutfağına çok yakındır. İçerisinde bulunan bitki çeşitlerinden dolayı kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 2013 TÜİK verilerine göre Giresunlu en uzun yaşayan insan seçilmiştir. Bunda da mutfak ve bitkisel çeşitliliğin çok büyük önemi vardır' ifadelerine yer verdi.

Giresunspor'da Vedat Muriç'in talibi çokSIRADAKİ HABER