HaberlerCanik'te Uluslararası Sempozyum

Canik'te Uluslararası Sempozyum

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen 'Hedefe Doğru İnsan' temalı 6. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Sempozyumu başladı. Üç gün sürecek sempozyumda 150'yi aşkın Türk ve yabancı bilim insanı Canik'te buluştu.

Canik'te Uluslararası Sempozyum

Dünyanın farklı üniversitelerinden bilim insanları bir kez daha Canik'te buluştu.Canik Belediyesi tarafından Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Hedefe Doğru İnsan' temalı 6. Uluslararası Canik Sempozyumu düzenlenen açılış programıyla başladı. Başkanlığını Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Genel Koordinatörlüğünü ise OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı'nın yaptığı sempozyum yoğun ilgi görürken, uluslararası etkinliğe Türkiye ve dünyanın bir çok üniversitesinden 150'yi aşkın bilim insanı katıldı.

TECRÜBELİ BELEDİYE

Sempozyumun açılış töreninde konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bugüne kadar şehre ve insanlığa katkıda bulunacak pek çok çalışmaya imza attıklarını belirterek, 'Daha önce bir çok uluslararası sempozyum düzenledik. Uluslararası sempozyumların 6.'sını düzenleyen tecrübeli bir belediyeyiz. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan, hemen hemen her çalışma grubunda ihtiyaç duyulan psikolojik danışma ve rehberlik konusunda sempozyum yaparak akademisyenleri ve PDR çalışanlarını buluşturduk. Bu sempozyumun hem bu meslek çalışanlarına, hem de insan yaşamına katkıda bulunacağına inanıyoruz' dedi.

ÖNCE SOSYAL SONRA MEKANSAL PLANLAMA OLMALI

İnsanların yaşadığı mekanların onlara şekil verdiğine işaret eden Genç, 'İnsanları geliştiren, huzurlu ve mutlu yaşamalarını kolaylaştıran mekanlar olduğu gibi, kötü yapılaşmış yerler insan gelişimini kısıtlar. Yani kısaca şehir insanı şekillendiren bir kaptır. Yerel bir yönetici olarak, ben şehir planlamalarında mutlaka psikologların ve sosyologların da olması gerektiğine inanıyorum. Şehir önce sosyologlar, psikologlar ve halk bilimcileri tarafından planlanmalı, sonra şehir plancıları tarafından mekansal planlama yapılmalıdır. Sosyolog, psikolog ve halk bilimcilerin işin içinde olmadığı planlama sonunda şehir beton yığınına döner. Şehirlerimiz mutlaka insan psikolojisine hitap etmelidir' diye konuştu.

İNSAN-ÇEVRE VE KALKINMA

Canik Belediyesi olarak sadece kentsel dönüşüm yapmadıklarını, sosyal ve kültürel dönüşüm de gerçekleştirdiklerini ifade eden Genç, 'Dönüşüm yolculuğunda 'insan', 'çevre' ve 'kalkınma' olmak üzere üç temel alana odaklanıyoruz. Her geliştirdiğimiz projede bu alanları hedefe koyuyoruz. Çünkü inanıyoruz ki bu üç odak, şehirlerimizi daha yaşanılabilir, daha güvenli ve vatandaşımızı daha mutlu hale getiriyor. Bu üç sacayağından biri eksik oldu mu, o şehrin doğru gelişiminden söz edilemez. Biz yöneticiler olarak vazifemiz şehrin organik bütünlüğünü oluşturan bütün yapıları inşa etmek, o yapılar arasında insani bağ kurmak ve organik karakterini korumaktır' şeklinde konuştu.

İNSANA YÖNELİK EN BÜYÜK HAYIR İŞİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı da, 'Düzenlenmekte olan uluslararası sempozyumda öncelikle sempozyumların düşünce aşaması, planlanması, planlanması, belde, bir ilçe, bir şehir, bir ülke, hatta dünya bazında düşündüğünüzde insanla ilgili, insana verilen değerle ilgili yaptığı çalışmalar insana yapılmış en büyük hayırdır diye düşünüyorum' dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise, 'Psikolojik danışmanlar, öğrenciler ile yakın ilişki içerisinde olan, onlarla birebir ilgilenme imkanı bulan kişilerdir. Mesleki alanda çocukların geleceğini planlamalarına yardımcı olmaktadırlar ve kendilerini gerçekleştirmelerini destekleyebilecek bir mesleki donanıma sahiptirler. Bu sempozyum ile okullarımızda görev yapan rehber öğretmenlerimizin mesleki donanımlarına önemli bir katkı sağlayacağını biliyorum' ifadelerini kullandı.

İNSAN, HEDEFİ OLAN VARLIKTIR

Sempozyumun Genel Koordinatörü Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, şunları söyledi: 'İnsanın sorumluluklarının bilinciyle, hedefleri doğrultusunda kendini sürekli geliştirmesi gerekir. Modern insanın en büyük sorunu, anlam iradesinin engellenmesidir. Anlam, insanın varoluşunun özünü ifade etmektedir. İnsan, sorumluluklarının bilincinde olması nedeniyle hedefi olan bir varlıktır. O, dünyaya geldiği andan itibaren hedefler belirlemeye ve hedeflerine ulaşma stratejileri geliştirmeye çalışır. Bu çalışma sonucunda varlığına varlık katar.'

OTURUMLAR 6 SALONDA YAPILIYOR

Açılış töreninin ardından sempozyumun açılış oturumu gerçekleştirildi. Prof. Dr. Kurtman Ersanlı moderatörlüğünde yapılan oturumda, Prof. Dr. Tuncay Ergene PDR'ye İlişkin Hedeflerimiz ve Vizyonumuz, Prof. Dr. Fredric Bemak Psikolojik Danışma ve Rehberlik Çalışmalarında Güncel Eğilimlerin Küresel Bir bakış Açısıyla Değerlendirilmesi, Prof. Dr. İbrahim Yıldırım Evlilikte Eş Seçme ve Prof. Dr. Rita Chi-ying Chung ise Olağanüstü Durumlarda Psikolojik Danışma konularında katılımcıları bilgilendirdi. İlk gün öğleden sonra ise 6 salonda oturumlar devam etti.

BİLDİRİLER KİTAPLAŞACAK

Hayatın hemen hemen her alanında gerekli olan psikolojik danışma ve rehberlik konusunun masaya yatırıldığı ve üç gün sürecek sempozyum sonunda akademisyenler tarafından sunulan bildiriler kitaplaştırılacak. Sempozyumun Yürütme Kurulu'nda ise İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Canik Belediye Başkan Yardımcısı ve Uzman Psikolojik Danışman Alican Usta, OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Seher Balcı Çelik, Prof. Dr. Melek Kalkan gibi isimler yer alıyor.

SEMPOZYUMA YOĞUN İLGİ

Sempozyuma Başkan Osman Genç'in yanı sıra Samsun Cumhuriyet Başsavcı Vekili Emrullah İskenderoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçarslan, Basın Enformasyon İl Müdürü Tahsin Bayar, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Mustafa Bayraktar, TKDK İl Koordinatörü Bülent Turan, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, AK Parti Canik İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.SIRADAKİ HABER