HaberlerAlkollü araç kullanmak tarihe karışıyor

Alkollü araç kullanmak tarihe karışıyor

Bursa'daki THY Bursa Bilim Şenliği'nde hayata geçirilmek için hazırlanan projelerden en dikkat çekeni, 'Alkollü Araba Kullanımına Son' projesi oldu.

Alkollü araç kullanmak tarihe karışıyor

THY Bursa Bilim Şenliği, insan hayatına değer katan projelere ev sahipliği yapıyor. Birbirinden ilginç projelerin sergilendiği şenlikte en dikkat çeken ise 'Alkollü Araba Kullanımına Son' projesi oldu.

Manisa'dan katıldıkları yarışmada ilk 50 projenin arasında yer alan özel bir okulun öğrencileri, yaptıkları buluşla alkol sebebiyle yaşanan trafik kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Fen Bilimleri Öğretmeni Aslı Okçu, 'Günümüzde alkollü araç kullanımından kaynaklı kazalar ve yaşanan ölümler var. Bu sistemle sürücü araca bindiği zaman alkol metrenin bulunduğu yere üfleyecek. Kişi alkollü ise araç çalışmayacak. Arka veya yan koltukta yolcu olarak oturanların bu sistemi kötüye kullanmalarına karşı da her koltukta ağırlık sensörlü olacak. Sürücü dışında koltuklarda oturanlar alkol metreye üflemeye kalkarsa araçtaki sensör devreye girecek ve sürücünün kötü niyetini kullanamayacak' şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER