HaberlerDSP Samsun: Fındığı kaybetmek üzereyiz

DSP Samsun: Fındığı kaybetmek üzereyiz

DSP Samsun İl Başkanı Dursun Güney, 'Fındık, ülkemizin en önemli stratejik ve ekonomik değeri olan bir ürünüdür. Arap dünyası için petrol ne ise, bizim için fındık odur. Ancak tekelimiz olan fındığı, uygulanamayan politikalar sonucunda kaybetmek üzereyiz' dedi

DSP Samsun: Fındığı kaybetmek üzereyiz

DSP Samsun İl Başkanı Dursun Güney, fındıkla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Fındığı elimizden kaybetmek üzereyiz" diyen Güney, "Fındık ülkemizin en önemli stratejik ve ekonomik değeri olan bir ürünüdür. Arap dünyasında petrol ne ise bizim içinde fındık odur. Bugünkü rakamlarla ülkemize fındığın katma değeri 2 milyar dolar. Ancak tekelimiz olan fındığı, uygulanamayan politikalar sonucunda kaybetmek üzereyiz. Bu konu siyaset üstü, ulusal bir sorunudur. Bütün siyasilerin bir masada oturup bu sorunu çözmeleri gerekmektedir" diye konuştu.

KİMSE KAR EDEMEZ
Güney, fındıkta rekoltenin bir önemli olmadığını değinerek, "Bugün üretici fındıkta ne olduysa onu toplamak derdinde; bir kilo daha fazla arttırayım diye bir sorunu yok. Çünkü fındık üreticisi yaşamını sürdürememe noktasında. Kasım ayında 14 lira olan fındık bugün 7 lira bunun bir gerekçesi olmalı. Yani alan bazlı destekleme yapıyorum, derken sistem üretimi bitiyor. Alan bazlı desteklemenin sonucunda ise farkında olamadan kayıt dışılık ortaya çıkıyor. Ürün bazlı destekleme ise sattığım ürünün karlığını alacağım demektir. Çünkü ürünü faturaya dönüştürüyorsunuz. Neden fındığın maliyeti 8 lira gibi fiyatı da 7 lira gibi öngörülen rakamlarda ise 9 lira olacaktır. Peki ben kaç lira kaybetmiş olacağım 3 ton fındık ortalaması varsa Samsun'da 3 bin lira kaybetmiş olacağım. Yani ben bu üç bin liranın başka yerden tedariğinin peşine düşerim. Yani üreticisinin fiyata etki edemediği hiçbir üründe ne ülke, ne milllet, ne de üreten kar edemez. Olsa olsa bu mevcut sistemin içinde sömürerek kazananlar karlı çıkabilirler. Bu konu siyasetle ilişkilendirilemeli ve biran önce sonuca kavuşturulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR SIRADAKİ HABER