HaberlerRusya'dan Türkiye yasağı

Rusya'dan Türkiye yasağı

Rusya, Türkiye'den kabak ve balkabağının ithal edilmesini yasakladı. Karara, bazı sebzelerde zararlı böceklere rastlanmasının sebep olduğu dile getirildi.

Rusya'dan Türkiye yasağı

Rus Gıda Güvenliği Kurumu Rosselkhoznadzor, Türkiye'den ithal edilen kabak ve balkabağının ithalatı yasaklanan ürünler listesine eklendiğini duyurdu.

Kabak ve balkabağı alımlarının 19 Mayıs'tan itibaren durdurulacağını kaydeden kurum, bazı sebzelerde zararlı böceklere rastlanması sonucu böyle bir karar alındığını bildirdi.

Rosselkhoznadzor Başkan Yardımcısı Yulia Shvabauskene konuyla ilgili açıklamada, 'Karantinaya alınmış olması gereken nesnelerin tespit edilmesi nedeniyle kabak ve balkabağı ürünlerine geçici olarak sınırlandırma getirmeye karar verdik' dedi. Shvabauskene, bu kararın bir ambargo niteliğinde olmadığını sözlerine ekleyerek, 'Türk tarafı aktif müzakereler başlattığı için sadece belli ürünler yasaklanacak' ifadelerine yer verdi. Shvabauskene, Rus Gıda Güvenliği Kurumu Rosselkhoznadzor'un Türkiye'nin meyve ve sebzelerin kalite kontrolünü arttırdığı konusunda bilgi edindiğini belirtti.

Rusya son 2 ayda Türkiye'den patlıcan, biber, nar ve marul ithal edilmesini yasakladı. Rusya, Ukrayna krizinde oynadığı rol nedeniyle uygulanan yaptırımlara tepki olarak 2014 yılında da Avrupa Birliği'nden ithal ettiği bazı ürünlere yasak getirmişti. 2015 yılından bugüne, yasadışı yollarla ülkeye getirilen ürünler imha edildi.

rusya türkiye kabak  


SIRADAKİ HABER