HaberlerKonuta Yatırım Yapan Kazandı

Konuta Yatırım Yapan Kazandı

Ne altın ne dolar, 2015 yılının getiri şampiyonu konut oldu

Konuta Yatırım Yapan Kazandı

Vatandaşın geleneksel yatırım araçlarının başında konut geliyor. Konut fiyatlarının son yıllardaki primine bakıldığında aynı zamanda iyi bir kazanç kapısı olduğu da görülüyor.

Merkez Bankası'nın yayınladığı verilere göre 2015/Ekim itibariyle, Dolar/TL ile birlikte diğer yatırım araçlarına göre konut fiyatları yüzde 18.69 ile hatırı sayılır bir prime ulaşmış durumda.

Konut fiyatlarındaki aylık değişimlerle faiz ve döviz kurları arasındaki duyarlılık yüksek. Ancak bu duyarlılığın döviz kurlarında biraz daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacak. Tabloya bakıldığında özellikle son aylarda faiz ve döviz yükselirken konut fiyatlarındaki yükselişin ivme kaybettiği, faiz ve dövizdeki gerilemeye karşılık konut fiyatlarındaki primlerin arttığı görülüyor. Bu açıdan konut alıp satarken yatırımcıların faiz ve dövizdeki gidişata bakmaya devam etmelerinde yarar var. Özellikle Merkez Bankası'nın faiz kararları konut fiyatları açısından da önemli olacak.

2015 BORSA İÇİN KAYIP YIL

BORSA açısından 2015 yılı kayıp yıl oldu. Dolar/TL kuru yılın en yüksek prim yapan yatırım aracıydı. Seçimler, terör olayları, Rusya ve Suriye odaklı jeopolitik riskler ekonominin önüne geçti. Dolar/TL kuru güvenli liman gibi görüldü, doların dış piyasalarda değer kazanmasının da payı var. Diğer yandan Türkiye'de zaman zaman tansiyonun yükselmesi dövizi öne çıkardı.

 

Dolar/TL kurunda, 2.90 seviyesinin üzerinde görülen yükselişin direnç noktaları 2.93-2.95 ve 3.00 seviyelerinde görülürken geçen hafta için verdiğimiz 2.90 destek noktası geçerliliğini koruyor. 2.90 seviyesinin altında ise 2.87-2.84 sonraki tutunma noktaları. Yukarı yönlü hareketlerde satışlar görülebilir. Euro/TL'de ise yatay hareket devam ediyor. Yön tayini için 3.16-3.23 destek-direnç bandı izlenebilir. Tepki çıkışının güç kazanması için 3.23 seviyesinin geçilmesi önemli olacak.

Geçen yıl borsada bankacılık ve metal ana sanayi gibi lokomotif sektörler zayıf kaldı ve kaybettirdi. Borsada canlılık olmayınca yıl bazında yüksek primler daha çok bilanço dışı gelişmelere bağlı olarak hikayesi olan hisselerde oluştu. Bu görünüm sadece bilançolardaki değişim değil ortaklıklar, yeni faaliyet alanları, satın almalar gibi bilanço dışı gelişmelerin de çok önemli olduğunu gösteriyor. Ekteki tabloya bakınca borsada geçen yıl yüzde 14 düşüşe rağmen bazı hisselerde oluşan primler gerçekten dikkat çekici. Ancak bu durum bilanço, temel veriler, ortaklık yapısı gibi kriterlerin göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Temel veriler ve bilanço öncelikle bakılması gereken parametreler arasında olmaya devam edecek.SIRADAKİ HABER