HaberlerSamsun’da Doğum Yardımından Kaç Aile Yararlandı?

Samsun’da Doğum Yardımından Kaç Aile Yararlandı?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Samsun'da 15 Mayıs-31 Aralık 2015 tarihleri arasında doğum yardımı yapılan ailesi sayısını açıkladı.

Samsun’da Doğum Yardımından Kaç Aile Yararlandı?

Doğum yardımı uygulamasının 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren başladığını ve müracaatların İl Müdürlüğü'ne bağlı kuruluşlar tarafından kabul edildiğini hatırlatan Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, “Doğum yardımı programının 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başladı. Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılmaktadır” dedi.

6,5 AYDA 3 MİLYON 827 BİN 710 TL ÖDEME YAPILDI

15 Mayıs 2015 tarihinde önce doğan çocuklar bu yardımdan yararlanamayacaklarını ifade eden Balcı, “Ancak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılacak. Doğum yardımının annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacak, aksi takdirde babaya yapılacaktır. Merkezde yaşayan vatandaşlarımız İlkadım ve Atakum Sosyal Hizmet Merkezi'ne başvuruda bulunarak bu haktan yararlanabilirler. İlçelerde ikamet eden vatandaşlarımız için kolaylık olsun diye ilçelerde bulunan kuruluşlarımızı devreye soktuk, vatandaşlarımız yardımdan yararlanmak için merkeze kadar gelmek zorunda kalmasınlar. İlçelerde oturan vatandaşlarımız en yakın Sosyal Hizmet Merkezi veya Huzurevine giderek bu haktan faydalanabilir. İl Müdürlüğümüze bağlı olarak Çarşamba ilçemizde bir Sosyal Hizmet Merkezimiz, Bafra, Havza ve Ladik ilçelerinde ise Huzurevlerimiz faaliyet göstermektedir. Buna göre 6.5 ayda 9 bin 156 aileye, 9 bin 292 bebek için toplam 3 milyon 827 bin 710 TL doğum yardımı gerçekleştirdik” diye konuştu.SIRADAKİ HABER