HaberlerKahvaltı ile okula bağlandılar

Kahvaltı ile okula bağlandılar

Samsun'da iki okulda başlatılan 'Gün kahvaltı ile başlar' projesiyle Roman çocukların okula devamsızlık oranı düşürüldü. Hergün çocuklara verilen ücretsiz kahvaltı ile çocukların okula gelmeleri sağlandı

Kahvaltı ile okula bağlandılar

Samsun'un Canik İlçesi’nde Romanların ağırlıklı olarak yaşadıkları 200 Evler ve Yavuz Selim Mahallesi'nde çocukların gittiği Yavuz Selim İlkokulu ve Emrullah Efendi Ortaokulu'nda 1.5 ay önce 'Gün kahvaltı ile başlar' projesi başlatıldı.

Proje ile dezavantajlı durumda olan Roman öğrencilerin okullaşma oranı ve okula devamlılığı arttırmayı, beslenme yetersizliği nedeniyle ilgili öğrenme güçlüğünü asgari düzeye indirmeyi, dezavantajlı durumda olan ve gelişmekte olan çocuklara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılması amaçlandı.

Canik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maddi destek verilen proje kapsamında hafta içi hergün 794 öğrencisi bulunan 2 okula gelen çocuklara ilk ders saatinde kahvaltı verilmeye başlandı. Uygulama sonunda çocukların okula devam oranı yüzde 13 arttı.

DEVAM ORANI ARTTI
İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, bu proje ile kahvaltı yapmayan çocukların kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak ve dezavantajlı bölgelerdeki çocukların okula devam oranını ve başarısını artırmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle dedi: "Projenin hayata geçmesinin ardından ölçülür düzeyde de devam oranlarında bir artış yakalandı. Bölgemizin sosyo-ekonomik durumu göz önüne alındığında çocuklarımızın büyük bir bölümü kahvaltı yapmadan okula geldiğini ve devam sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu proje ile çocuklarımıza bir katkı sağlamak istiyoruz. Dengeli beslenme düzenli olma alışkanlıklarını artırmayı hedefliyoruz. Mahalle halkımızdan muhtarlarımızdan, okuldaki yöneticilerimizden de bu anlamda ciddi bir destek ve projeye de katkı var. Hepsine teşekkür ediyorum. Yüzde 13 oranında devam oranında artış var. Bizim için bir öğrencinin bile devamlılığını artırmak bir başarıdır."

ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA
İlkokul 3'üncü sınıf öğrencisi Feyza Özuygur, kendilerine hergün kahvaltı verildiğini belirtirken, "Çok güzel bir uygulama, herkes yiyor. Gelmemezlik bile yapmıyorlar. Kahvaltı için herkes okula geliyor" dedi. 3'üncü sınıf öğrencisi Zekiye Nur Kepçe ise, "Okulda kahvaltı dağıtıyorlar, çok seviyoruz. Önceden kahvaltı yapmayan arkadaşlarım vardı, artık onlar da okula geliyorlar. Okulda kahvaltılarını yapıyorlar" diye konuştu.

MEMNUNİYET VERİCİ
Samsun Roman Dernekleri Kurucu Başkanı olan Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Selam Gökçen, başlatılan sabah kahvaltısı uygulamasından çok memnun olduklarını dile getirerek, "Bu projenin okullarda olması çocuklarımız için çok iyi oldu. Katılıma da olumlu etkisi oldu. Devamsızlıkların azılmasını sağladı" diye konuştu.

200 evler Mahallesi Muhtarı Güner Sabotay ise, projenin mahalle sakinleri için çok değerli olduğunu dile getirerek, "Sabahleyin çocuklar bazen kahvaltı yapıyor bazen yapamıyordu. Bazen dışarıdan yedikleri gıdalarla ilgili de sorun olabiliyordu. Bu projenin devam etmesiyle devamsızlık oranın daha da düşeceğine inanıyorum" dedi.

DHA (oa)

 roman  aytekin girgin


SIRADAKİ HABER