HaberlerProfesörleri Kurtarmak İçin Çelik Kasayı Kırdı

Profesörleri Kurtarmak İçin Çelik Kasayı Kırdı

Dolandırıcılar bu kez OMÜ Tıp Fakültesi'nde görevli profesör çifti hedef aldı.

Profesörleri Kurtarmak İçin Çelik Kasayı Kırdı

Evdeki bakıcıyı kandıran dolandırıcılar değeri 100 bin TL olan ziynet eşyaları ile 3 bin avro ve 900 dolar bulunan torbayı aldı ama fazla kaçamadı. Ele geçirilen altın ve paralar, Samsun Valisi İbrahim Şahin tarafından profesör çifte iade edildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğretim üyeleri 47 yaşındaki Prof. Dr. Güzin Demirağ ve 48 yaşındaki Prof. Dr. Mustafa Kemal Demirağ'ın evini arayıp kendilerini polis olarak tanıtan iki şüpheli, evdeki çocuk bakıcısı 56 yaşındaki Şekibe Kara'yı kandırıp 100 bin lira değerinde altın, 3 bin avro 900 dolar parayı aldı. Şikayet üzerine hareket geçen ekipler, iki şüpheliyi 2 saat sonra Çorum'da yakaladı. Altın ve paralar, Samsun Valisi İbrahim Şahin tarafından aileye teslim edildi.

 

BAKICI KADINI ARADILAR
Atakum İlçesi Mimar Sinan Mahallesi'de oturan OMÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Kemal Demirağ ile eşi Prof.Dr. Güzin Demirağ, sabah çocuklarını bakıcı Şekibe Kara'ya bırakıp işe gitti. İddiaya göre bir süre sonra profesör ailenin ev telefonundan arayan şüpheliler 21 yaşındaki Çetin K. ve 27 yaşındaki Hamza S., bakıcı Kara'ya "Biz polisiz. Banka soygunu gerçekleşti. Bununla ilgili soruşturma yürütüyoruz. Sizler de bu işin içindeymişsiniz" diye kandırıp ev sahiplerinin cep telefonlarını aldı.

DOKTORLAR KARAKOLDA
Daha sonra Prof. Dr. Güzin Demirağ'ı cep telefonundan arayıp, "Biz polisiz. Bütün bilgileriniz çalınmış. Son bir yıl içinde bankalarla çalıştınız mı" diye sordu. Prof. Dr. Demirağ da dolandırıcı olduklarını düşünerek cep telefonunu kapattı. Şüpheliler bu kez ev telefonunu tekrar arayıp bakıcıya, "Doktorlar karakolda. Şu anda ifadelerini alıyoruz. Evdeki bütün altınları ve paraları bir torbaya koy ve Seyfi Demirsoy İlköğretim Okulu'nun yanına gel. Biz seni orada buluruz" deyip telefonu kapattı.

KASAYI PARÇALADI
Telaşlanan kadın, evin yatak odasındaki çelik kasayı 1.5 saat süren çalışma sonucu kırıp içindeki 100 bin lira değerinde altın, 3 bin avro ve 900 doları torbaya koyup olay yerine gitti. Bir süre sonra okulun önüne gelen şüpheliler, torbayı alarak kaçtı. Dolandırıcılık olayının ortaya çıkmasının ardından olay aile tarafından polise bildirildi.

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ
Olayla ilgili soruşturma başlatan polis çevredeki güvenlik kamerası görüntülerinden iki şüphelinin taksiye bindiğini tespit etti. Taksinin plakasından yola çıkan polis, sürücüsüne ulaşıp Çetin K. ve Hamze S.'nin otogara gittikleri belirledi. Ekipler otogara gidip eşkale uygun iki kişinin Ankara'ya gittiklerini belirledi. Daha sonra otobüsün sürücüsüne cep telefonundan ulaşılarak Çorum'da oldukları öğrenildi.

BİZ YÖNLENDİRİLDİK
Bunun üzerine polis, Çorum Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yapıp otobüsü burada durdurulup 2 şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan üst aramasında altınlar ve para ele geçti. Ayrıca Çetin K.'nın üzerinden Ö.Ş. adına düzenlenmiş sahte kimlik ele geçti. Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulanan iki şüpheli, "Biz yönlendirildik. Emanet alacağımız söylendi, biz de geldik, aldık" dedi.

İKİ SAATTE YAKALANDILAR
Ele geçen altın ve paralar dün Samsun Valisi İbrahim Şahin'in makamında Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Asayiş Şube Müdürü Zeki Bal'ın da katılımıyla Prof. Dr. Demirağ çiftine teslim edildi. Vali Şahin, "Ülke genelinde olan bu tarzlı telefon dolandırıcıları Samsun'da da devam ediyor. Zaman zaman sesimizi taklit ediyorlardı. Daha sonra valilik özel kalemden aranıyormuş hissi vererek ya da inancı oluşturularak esnafları, iş adamlarını arayıp para talebi oluyordu. Biz çalışmalar başlattık. Toplantılar yaptık. Basın yoluyla bilgilendirmeler yaptık. Tabi bu son olay aslında 09.30'da başlıyor. 11.30'da Emniyet Müdürlüğü'ne intikal ediyor. Yaklaşık 2 saat sonra şahıslar Çorum'da yakalanıyor. Ele geçirilen altınlar da şimdi sizin huzurunda sahiplerine iade edeceğiz" dedi.

ÖĞRETİM ÜYESİ OLAYI ANLATTI
Prof. Dr. Güzin Demirağ, emniyet teşkilatına teşekkür ederek olayı şöyle anlattı: "Beni arayıp, 'Bütün bilgileriniz çalınmış. Son bir yıl içerisinde banka ile ilgili bir işlem yaptınız mı?' diye sordu. Açıkçası ilk saniyeler ben de kandım. Bankalarla çalıştığımızı söyledim. Ben tedirgin oldum. Arkadaşıma verdim telefonumu ve dolandırıcı oldukları anlaşıldı. Biz de telefonu kapattık. Aynı anda benim sesimi kayıt ettiler galiba ve bakıcımızı aramaya başladılar. Bakıcımıza bizim tutuklu olduğumuzu ve evdeki bütün altınları getirmesi konusunda ısrarcı olmuşlar. Ondan sonra bakıcıma 'Seni de öldürürüz. Evdeki çocuğu da öldürürüz' demişler. Oda, 'Siz gelip kapıdan alın' demiş. Kadını o kadar korkutmuşlar ki kadın 1,5 saat uğraşarak kasayı kırmış. Evimize yakın bir yerde buluşmuşlar. Buluşma yerinde onlar tarif etmiş. Bakıcım elindekilerini verdikten sonra sesimi duymak istemiş. Beni başka bir numaradan aradılar. 'Efendim' dedim. Telefon ondan sonra kapandı. Ben de çocuğuma bir şey yaptılar zannettim. Evimi, bakıcımı ve verdikleri numarayı sürekli aradım hep meşguldü. Ondan sonra hemen eve geldiğimizde emniyet güçleri evimizdeydi. Ben evde polisi görünce rahatladım."

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER
Öte yandan polisteki sorguları tamamlanan 2 şüpheli, "dolandırıcılık ve sahte kimlik kullanmak" suçlarından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Bayram OK

 SIRADAKİ HABER