Haberler'Yaşama Yol Ver' Projesi

'Yaşama Yol Ver' Projesi

Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal,112 Acil Çağrı Hattı'nın hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken önemli bir hat olduğunu, bilinç oluşturmak için de 'Yaşama Yol Ver' projesi başlattıklarını söyledi

'Yaşama Yol Ver' Projesi

Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal, 112 Şube Müdürü Harun Bulut, 112 Başhekimi Dr. Ali Yılmaz, Haberaks TV ekranlarında yayımlanan Burcu Düzgün'ün sunduğu Haberin Sesi programına konuk olarak 'Yaşama Yol Ver Projesi'ni anlattı.

MEDYA KAMPANYASI
Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldığını belirterek, "Acil sağlık hizmetlerinin sunumunda '112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş üstünlüğüne özen gösterilmesi' konularında 2015 yılı ikinci yarısında gerçekleştirilmesi hedeflenen toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla medya kampanyası planlanmıştır" dedi.

YÜZDE 82'Sİ ASILSIZ ÇAĞRI
Köksal, bu projeiye neden gerek duyulduğunu ise şöyle açıkladı: "İlimizde toplam 83 ambulans, 34 112 istasyonu, 565 personelle 112 hizmetini vermekteyiz. Komuta kontrol merkezimize 2045 yılı içinde yaklaşık 1.623.520 çağrı gelmiş ve bunların sadece 88.815 tanesi gerçek vakadır. Geriye kalan 1.534.520 çağrı asılsız çağrıdır. Yani yüzde 18'i gerçek çağrı, yüzde 82'si asılsız çağrıdır. Buna rağmen 112'nin vakaya ulaşma süresi merkezde 5.9 dk, kırsalda 22.7 dk'dır. Vakaya ulaşma süremiz ortalama 9.7 dk'dır. Bu çalışmayla bu süreyi çok daha aşağıya çekme, gereksiz ihbarları da en düşük seviyeye düşürmeyi amaçlıyoruz."

Pirsu DÜZGÜN 



SIRADAKİ HABER