HaberlerKadın-Erkek Eşitliğini Sağlamak İçin...

Kadın-Erkek Eşitliğini Sağlamak İçin...

Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Şahin, "Ekonomik alanda kadın-erkek eşitliğini sağlarsak, yaşamın her alanında kadın-erkek eşitliğini sağlamış oluruz" dedi.

Kadın-Erkek Eşitliğini Sağlamak İçin...

Toplantının açılış bölümünde Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı Revize Çalıştayı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumun ardından konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Yerel Eşitlik Eylem Planları, illerin, yerel düzeyde kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve kadının statüsünün güçlenmesi için izlemeleri gereken yol haritasını belirlemek üzere hazırladıkları çalışmalardır. Kadınların yaşadığı sorunların tek, tek birbirinden bağımsız bir biçimde ele alınması, sorunun kavranmasını ve farklı yönlerinin birbirleri ile bağlantılarının görülmesini güçleştirmektedir. Kadınların yaşadığı sorunları anlamak ve çözüm üretmek için, meselenin tüm yönlerine bir bütün olarak bakmak ve birbiriyle bağlantılı stratejiler üretmek gerekmektedir” dedi.

“GENELDE ÇOCUKLARI ANNE BABALAR OKULA GÖNDERMİYOR”

Samsun’da kız-erkek ayrımı yapmaksızın okuma yazma oranını yüzde yüze çıkarmak için uğraş verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Şahin, “Kız çocuklarımızın okula gitmeleri konusunda bir direnç varsa hepimizin bunu ortadan kaldırma adına mücadele etmesi gerekiyor. Çünkü çocuklar ben okula gitmem demiyor. Genelde çocukları anne babalar okula göndermiyor. Gerçi Samsun ilimiz için pek böyle durumlar söz konusu olmuyor. Ben dünyadaki en önemli şeyin eğitim olduğuna inanıyorum. Biz yerelde eğitim konusunda sadece Milli Eğitim Müdürlüğü’nden çalışma yapmasını beklersek bu alanda pek mesafe alamayız” diye konuştu.

“EKONOMİK ALANDA KADINLARI ERKEKLERLE EŞİT HALE GETİREBİLİRSEK…”

İstihdam konusunda Samsun’un önemli bir avantajı olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Samsun cerrahi aletlerin üretimi konusunda bir üst bölgesi. Cerrahi aletlerin üretimi sektörü istihdam açısından önü açık bir sektör. Çok fazla istihdama müsait bir alandır. Cerrahi aletler sektöründe ilimizde bir yıl önce yaklaşık bin 200 civarında çalışan varken bu gün bu sayı 2 bini bulmuştur. Bizim bunu 20 bin kişiye çıkarmamız için çalışma yapmamız gerekiyor. İlimizde roman vatandaşlarımızdan başlayarak, kadınların cerrahi aletlerin üretimi konusunda devreye konularak üretime katılması adına bir çaba içerisine girmemiz gerekiyor. Samsun’da el emeği üretimler konusunda zanaatkâr ruhun öne çıkarılması konusunda çalışmaları yapmamız mümkün. Bafra ilçemizde cerrahi aletlerin üretilmesi adına bir organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Bizim gelecek süreçte Halk Eğitim Merkezlerinde medikal aletlerin üretimi konusunda kurslar açmamız gerekiyor. Bu kurslara kadınların mutlaka katılmasını teşvik etmeliyiz. Bu başarıldığı zaman ilimizde istihdamın sağlanmasına çok önemli katkıda bulunur. Ayrıca hibrit ürünleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ben ekonomik alanda kadınları erkeklerle eşit hale getirebilirsek, yaşamın her alanında kadın-erkek eşitliğini büyük ölçüde sağlamış oluruz diye düşünüyorum. Biz bu konudaki çalışmalarımızda öncelikli alanları belirleyip bu alanlarda komiteler oluşturalım. Bu toplantılarımızı daha sık yapıp komitelerde alınan kararların ne kadarının sahada uygulamaya sokulduğunu takip edelim. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KİMLER KATILDI?

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali İbrahim Şahin, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.SIRADAKİ HABER