HaberlerNüfus Cüzdanı Değil, Kimlik Kartı

Nüfus Cüzdanı Değil, Kimlik Kartı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu?nda kabul edilen madde ile Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan ?nüfus cüzdanı? ibareleri ?kimlik kartı? şeklinde değiştirildi.

Nüfus Cüzdanı Değil, Kimlik Kartı

TBMM’nin 27. Birleşiminde Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarının maddeleri görüşüldü.

10. madde ile ilgili önergeler okundu. Önergelerin kabul edilmediği madde yapılan oylama ile kabul edildi. Kabul edilen madde ile Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan ‘nüfus cüzdanı’ ibareleri ‘kimlik kartı’ şeklinde değiştirilecek ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere ‘biyometrik veri’ ilave edilecek. Bu kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak.

YENİ KİMLİK KARTLARININ ÜCRETLERİ 
Nüfus cüzdanları için 8 TL, doğum nedeniyle yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 TL, kayıp sebebiyle tekrar alınacak kimlik kartları için 50 TL ödeme yapılacak.

YENİ KİMLİKLER PASAPORT VE EHLİYET YERİNE GEÇECEK

Çipli kimliklerin üzerinde pasaport, ehliyet ve nufüs bilgileri yer aldığından pasaport ve ehliyet yerine de geçecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında olması tasarlanan yeni kimliklerin 2016 yılı içinde vatandaşlarımıza verilmesinin planladığı da ifade edilmişti.SIRADAKİ HABER