HaberlerTürkiye Dünyada 1. Sırada

Türkiye Dünyada 1. Sırada

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, ?Canlıdan organ nakli konusunda dünyada 1. numarayız ama kadavradan organ naklinde ise sınıfta kalmış durumdayız? ifadelerini kullandı.

Türkiye Dünyada 1. Sırada

Beyin Ölümü ve Donör Bakımı Konulu Uzman Hekim Eğitim Programı, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Samsun Sağlık İl Müdürü Yusuf Köksal yaptı. Köksal konuşmasında organ bağışının, organ nakli bekleyen insanlara yeni bir yaşam kapısı sunabileceğinden bahsetti. Doç. Dr. Ahmet Dilek, “Beyin Ölümü Tanısı” Doç. Dr. Fatma Ülger de “Donör Bakımı” hakkında sunum gerçekleştirdi.

“CANLIDAN ORGAN NAKLİNDE 1. SIRADAYIZ”

Canlı insanlardan yapılan organ nakillerinde dünyada 1. sırada olduklarını belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, “Türkiye organ nakli bekleyen hasta sayısının çok fazla olduğu ve yeterli ekipman ve altyapı olduğu halde organ nakli bekleyenlerin, organ ihtiyaçlarının giderek artmakla birlikte hala yeterince karşılanamadığı bir ülkedir. Organ naklinin bazı yönlerinde Dünya’da 1 numarayız. Canlıdan organ naklinde dünyada 1 numarayız. Dünyada en çok tecrübesi olan ülkeyiz. Geniş nüfusumuza rağmen kadavradan organ nakli yapmada maalesef sınıfta kalmış durumdayız. Bununla birlikte Türkiye, aslında çok iyi bir kabuk değiştirdi ve bunu çok iyi algıladı. Çok iyi organize oldu. Dernekler ve Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonu çok gelişti. Şu anda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Yoğun Bakım ve Yoğun Bakım Derneği’nin organizasyonları sayesinde atlanılan, kaçırılan beyin ölümü vakası çok az sayıda. Bunlardan organ verebilecek olanlarının hepsinin tanısı aşağı-yukarı konuluyor. Ama bu tanı koyulan hastalarda, ölü kişilerde ve kalbi atan kişilerden organ alma konusunda başarımız maalesef yükselemedi. Ölmüş, 3 gün sonra toprağın altına girecek bir kişinin organlarını çürümeye bırakmak kadar insanlık dışı bir şey olamaz. Burada birçok insan organ bekliyor ve yaşama şansına sahip” diye konuştu.SIRADAKİ HABER