HaberlerÜcretsiz Kanser Taramasına Çağrı

Ücretsiz Kanser Taramasına Çağrı

Samsun'un Terme İlçesi Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Selda Sezer, 30-65 yaş aralığındaki kadınlara seslenerek, 'Kendinize 10 dakika ayırın, kansere karşı korunun' dedi.

Ücretsiz Kanser Taramasına Çağrı


Terme Toplum Sağlığı Merkezi'nce ilçe genelinde Kanserle Mücadele ile halkı bilinçlendirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dünyada her yıl 500 binden fazla kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını belirten Terme Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Selda Sezer, 'Geçtiğimiz yıl rahim ağzı kanseri tanısı konulan kadınların yarısının geç evrelerde tanı aldığı belirtiliyor. Oysaki tarama testleri ile rahim ağzı kanserinin çok erken evrelerde, hatta henüz kanser oluşmadan önce teşhisi mümkündür. Uzmanlara göre erken teşhis edildiği takdirde, basit tedavi yöntemleri ile rahim ağzı kanserinde kesin tedavi sağlanabiliyor ve kişiler sağlıklı olarak hayatlarına devam edebiliyorlar' diye konuştu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Selda Sezer, 'Kanser ne kadar erken tanınır ve tedavi edilebilirse o kadar iyi sonuç alınır. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun aile hekimleri ile birlikte yürütmekte olduğu program sayesinde rahim ağzı kanseri taramaları, aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak 1 Ağustos 2014'te gerçekleştirilmeye başlandı. Dünyada en ileri yöntem olan, HPV-DNA taraması ile gerçekleştirilen taramalarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek risk faktörlerinin olup olmadığı belirlenebiliyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak için 30-65 yaş arasındaki her kadın 5 yılda bir aile hekimlerine başvurarak tarama yaptırabiliyor. Rahim ağzı kanserine dünyada kadın kanserleri arasında 3. sıklıkla rastlanırken, gelişmekte olan ülkelerde 2. sıraya düşmektedir. 2030'da rahim ağzı kanserinden yılda 474 bin kadının öleceği ve bu ölümlerin yüzde 95'ten fazlasının ise düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geleceği tahmin edilmektedir. Rahim ağzı kanseri önlenebilir ve en azından erken teşhis edilebilir kanserler arasında yer alıyor. Mutlaka hanımlarımızın düzenli kontrollerini yaptırması gerekiyor' şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER