HaberlerTokat'ta otobüs durağına kitaplık

Tokat'ta otobüs durağına kitaplık

Tokat'ta durakta otobüs bekleyen vatandaşların zamanlarını değerlendirerek kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için otobüs durağında kitaplık açıldı.

Tokat'ta otobüs durağına kitaplık

Tokat Belediyesi ön tarafındaki otobüs durağında kitaplık açılışı Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı. Başkan Eroğlu, farkındalık oluşturmak için İl Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte kentte okumayı daha da özendirmek için yeni yapılan klimalı durağın içerisine kitaplık yaparak mini bir kütüphane oluşturduklarını söyledi.

Okumanın yaşı ve zamanı olmadığını ifade eden Başkan Eroğlu, 'Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinliklerde çocuklarımızla kitap okumuştuk. Yine okullarımızda her hafta cuma günleri okullu okulsuz okuyor diye program yapmıştık. Terminalde kütüphane yaparak kitap okumuştuk. Bunla beraber belediye olarak kahvehaneleri kıraathaneye döndürmek adına okuma köşeleri yapmıştık. Alışveriş merkezinde yürüyen merdivende kitap okumuştuk. Yani okumanın yeri zamanı, mekanı yokturu bir şekilde halkımıza, çocuklarımıza hissettirmek istemiştik. Onun için bu açılışı çok önemsiyorum' dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz ise durakta insanların otobüs beklerden zamanlarını boşa geçirmemesini kitap okumasını arzu ettiklerini kaydetti. Bu alışkanlığın evde iş yerinde devam etmesini arzuladıklarını ifade eden Akyüz, projenin yaygınlaştıracaklarını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise okullu okulsuz projesinin bu yıl yazıyor projesi ile devam ettiğini belirterek, 'Okudukça günlerimiz geleceğimiz aydınlanacak. Çocuklarımızın ailelerimizin bilinçlenmesi önemli' diye konuştu.

Öğrenciler ise kitaplığın diğer duraklara da yapılması arzu ettiklerini ifade ederken, konuşmaların ardından kitaplık açılışı yapıldı.SIRADAKİ HABER