HaberlerEsenyurt Güneş Cemevi'nde ilk oruç açıldı

Esenyurt Güneş Cemevi'nde ilk oruç açıldı

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Muharrem ayı dolayısıyla Esenyurt Güneş Cemevi'nde oruç tutan vatandaşlarla birlikte oruç açtı.

Esenyurt Güneş Cemevi'nde ilk oruç açıldı

Esenyurt Güneş Cem evindeki Muharrem ayı oruç açmaya Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Levent Hasan Özen ve çok sayıda Alevi vatandaşlar katıldı. İftar öncesi dualar eden cemevi dedesi, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdi.
'Yezidi'n ismi yoktur ama Ali, Hasan, Hüseyin isimleri vardır'
Güneş Cemevindeki Muharrem ayı matem orucuna katılan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, 'Bu ay Alevilerin de Caferilerin de Sünnilerin de tüm Müslümanların da mübarek ayıdır. Herkes bu ayda oruç tutar. Kimi 1 gün kimi 10 gün oruç tutar. Peygamber Efendimiz başta olmak üzere peygamberlerimiz de bu ayda oruç tutmuştur. Muharrem ayında bu olaylar yaşandığı zaman biz Türkler Müslüman bile değildik. Bizler Müslümanlığı sonradan kabul ettik ve öğrendik ki Peygamber Efendimizin torunları katledilmiş. Ancak tavsiyemiz şudur ki hem Sünniler hem Aleviler, Hem Caferiler sevdiği insanlar üzerinden kavga ediyor. İnsan sevdiği insan veya insanlar üzerinden kavga etmemelidir. Ortada bir yanlış var bizler bu yanlışı düzeltmeliyiz. Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi korumalıyız. Peygamber Efendimizin torunlarını katledenleri hiç kimse sevmez. Müslüman aleminde hiç kimsenin Yezid diye adı yoktur ama Müslümanlar Hasan, Hüseyin, Ali gibi Peygamber efendimizin torunlarının ismini taşırlar' dedi.
'Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın'
Başkan Kadıoğlu'nun ardından vatandaşlara seslenen Kaymakam Ekrem İnci, 'Rabbim tuttuğunuz oruçları kabul etsin. Ben 3 yıldır Esenyurt ilçemizde görev yapıyorum. Her yıl Muharrem ayında sizlerle matem orucu tutuyoruz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Dış mihraklar bizim birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Hz. Ali, Hz. Hüseyin, Hz. Hasan Efendimiz hepimizin sayıp sevdiği ve şefaatini beklediğimiz büyük insanlardır' ifadelerini kaydetti.
Oruçların açılmasının ardından Kaymakam Ekrem İnci, Başkan Necmi Kadıoğlu ve Güneş Cemevi Başkanı Bektaş Güşeli birlikte Esenyurt Belediyesi tarafından yapılan toplam 6 kattan oluşan Güneş Cemevini gezdi. Başkan Kadıoğlu eksikliklerin giderilmesi konusunda talimatlar verdi.


SIRADAKİ HABER