HaberlerKafatasından bir parça karnına dikildi

Kafatasından bir parça karnına dikildi

Aksaray'da geçirdiği trafik kazası sonrasında kafatasının bir parçası karnına dikilen lise öğrencisi, bir yıl sonra hayata ikinci kez tutundu.

Kafatasından bir parça karnına dikildi

Motosiklet kazası sonrasında başından ağır yaralanarak Aksaray Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan 19 yaşındaki Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi öğrencisi genç, devlet hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Densel Araç’ın gerçekleştirdiği birden fazla ameliyatla hayata ikinci kez tutunmayı başardı. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramında geçirdiği motosiklet kazası sonrasında beyin kanaması geçiren Mustafa Şahin E. (19), devlet hastanesi Beyin Cerrahı Op. Dr. Densel Araç tarafından ameliyata alınarak kafatasının bir bölümü çıkartılıp karın boşluğuna dikildi.

Op. Dr. Araç, “Kafa travmalarına bağlı olarak beyin kanamaları ve beyin ödemlerinde, beyinde şişme görülür. Hacim genişlediği için kafatasında basın oluşur. Bu durumlarda, kafatasının bir parçasını tıpkı hastamız Mustafa Şahin E.’de olduğu gibi alarak, karın boşluğuna diri kalması için yerleştiriyoruz. Bir yıl önce gerçekleştirdiğimiz ameliyatta hastamızın kafatasının bir parçasını alarak karın bölgesine yerleştirdik. Bir yıl süre ile tedavi ve takibine devam ettiğimiz hastamızın başındaki saçlı deride yara yerlerin tamamen iyileşmesini bekledik. Bir yılın ardından beyin toparlandı, hastamızın sağlığı tamamen düzeldi. Hastamız Mustafa Şahin E.’ye eski sağlığına kavuşması için ikinci kez masaya yatırarak karın boşluğunda bulunan kafatası parçasını çıkartıp, başında ki yerine yerleştirdik. Ameliyatımız oldukça başarılı geçti. Hastamızı birkaç gün hastane de tuttuktan sonra sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” dedi.SIRADAKİ HABER