HaberlerErdoğan: 15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değil

Erdoğan: 15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değildir. FETÖ ilk hamlesini 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet teşkilatımız içindeki elemanları aracılığıyla yapmıştı'' dedi.

Erdoğan: 15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura Töreni'nde konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''15 Temmuz FETÖ'nün ilk darbe teşebbüsü değildir. FETÖ ilk hamlesini 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet teşkilatımız içindeki elemanları aracılığıyla yapmıştı. Üzgünüm bu milletin vergileriyle gayretleriyle almış olduğu uçakları tankları silahlarıyla yine bu milletin evlatlarına bomba yağdırılması kurşun sıkılmasıydı. Sevinçliyim bu millet ne bu F-16'lara tanklara toplara daha önce apoletler görüldüğü zaman selam duranlar gibi durmadı bütün yargı mensupları o akşam hepsi mesajlarını yayımlama suretiyle yaptığını bu eylem yargıya aykırıdır demek suretiyle anında tutuklama operasyonlarını başlattı. İşte ikinci kurtuluş mücadelesi budur. Türkiye ikinci bir kurtuluş savaşı olarak gördüğümüz bu mücadeleden zaferle çıktı.

''3 BİN 456 HAKİM VE SAVCI İLE YÜKSEK YARGI MENSUBU MESLEKTEN ÇIKARILDI''

Şu ana kadar örgütle iltisaklı, 3 bin 456 hakim, savcı ile yüksek yargı organı üyesi meslekten çıkarılmıştır. Bunların dışında meslekten uzaklaştırılan ancak yapılan inceleme neticesinde haklarındaki iddiaların mesnetsiz olduğu anlaşılan 198 hakim ve savcı da görevlerine iade edilmiştir.

''BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ''

Kararlarınızı kanun ve hukuk sınırları içerisinde vicdani kanaatinize göre vermeniz gerekiyor. Vicdanınızın yerine FETÖ üyelerinin yaptığı gibi bir örgütü bir şarlatanı ikame ederseniz oradan adalet çıkmaz. Biz iradenizi hakka teslim etmek zorundayız. Kalkıp da birilerine ipotek olarak verirsek yanarız. Böyle bir şey olamaz. Onun aklı varsa onun ilmi varsa siz bu alanlarda bileceksiniz ki Allah'ın bana verdiği akıl var. Ben kendi irademle burada hükmedeceğim kararımı vereceğim.

Zaman zaman bazı şeyler söyleniyor, 'Efendim mağdurlar var.' Kusura bakmayın mağdur falan yok. Niye yok? Yargı, kolluk kuvvetleriyle birlikte burada samimi davrandığı sürece, burada mağdur yoktur. Samimi davranmıyorsa, ilgili mercilere müracaatla nasıl hakları iade ediliyorsa, onların da hakları kendilerine iade edilir. Burada bazı yanlışlar, hatalar olmuyor değil, o da olabilir, doğrudur fakat unutmayın ki benim 241 şehidimin, 2 bin 194 gazimin hesabını kim verecek?

''BURASI ÇATLADIKAPI MUHTARLIĞI DEĞİL Kİ''

Şimdi dünyadan bize akıl verenler var. 'Bu kadar ismi nasıl, nereden biliyorsunuz? Nasıl olur da bunları hemen anında toparladınız...' Bana da söylüyorlar. Biz devletiz. Burası Çatladıkapı Muhtarlığı değil ki devletiz. Nerede, kim ne yapıyor, bunların hepsini bir devlet bilmiyorsa, onun istihbaratı bunu bilmiyorsa, kusura bakmasınlar.

Sen kalkacaksın ta Amerika'dan, senin savcıların FETÖ terör örgütü vasıtasıyla Türkiye'ye getirilip, burada yedirilecek, içirilecek, giydirilecek...Ondan sonra Amerika'ya tekrar dönecek, ondan sonra da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını içeri girerken pat tutuklayıp alacaksın, 6 aydır orada hapiste tutacaksın, yargılamayacaksın. Seninki tarafsızlık olacak, bağımsızlık olacak, o kişiye karşı 'Onu niye hesaba çekmiyorsunuz' diye sorduğumuzda o zaman da diyeceksin ki 'Böyle böyle burada bağımsız, tarafsız yargı var.' Kusura bakma, bizde senden daha çok tarafsız ve bağımsız yargı var. Adı ABD olduğu zaman bağımsız tarafsız adı Türkiye olduğu zaman bağımlı taraflı. Bir defa gücümüzü bileceğiz.

''85 KOLİ DOSYA GİTTİ'

17 yıl oldu bu kişi orada duruyor. 85 koli dosya gitti. Niye bize vermiyorsun? Neymiş yargı varmış. Olabilir peki. Gün ola harman ola. Aynı şey burada da olabilir. Siz karar vermedikçe biz de vermeyeceğiz. Bundan sonra böyle. Hem stratejik müttefik olacağız hem de farklı şeyler yapacağız. Bu ülke ülkendeki bir kişiyi terörist ilan etmişse vereceksin. Vermiyorsan burada su kaçağı var demektir.

''MÜSLÜMAN AYNI DELİKTEN 2 DEFA ISIRILMAZ''

Müslüman aynı delikten 2 defa ısırılmaz. Sorun kaynağında bulunan bu kurumlarımızı tüm kurallarımızı değiştirmek suretiyle adımlarımızı atmak. Cesur olacaksınız bunun sonunda şehadet de vardır. Hem adil olacaksınız hem de ben de bir selim olabilirim diyeceksiniz.

''HSYK'NIN SEÇİM USULÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ŞART''

Öncelikle HSYK üyelerinin seçim usulünde değişiklik yapılması şarttır. Ülkemiz için hayati öneme sahip bu konuda hiçbir siyasi partinin uzlaşma yolunu tıkama hakkı yoktur.''SIRADAKİ HABER