HaberlerKriz var ama hastalarına biz bakıyoruz!

Kriz var ama hastalarına biz bakıyoruz!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Türkiye'ye en çok hastanın geldiği ülkeleri açıkladı. Listenin üst sıralarında bir süredir kriz yaşadığımız Rusya var.

Kriz var ama hastalarına biz bakıyoruz!

Dr. Yusuf Köksal, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, “Türkiye’ye gelen hastaların ilk sırasında Almanya, Libya ve Rusya ülkeleri bulunmaktadır” dedi.

Türkiye’deki sağlık fiyatlarının diğer ülkelere oranla daha uygun olduğunu belirten Köksal, “Türkiye’deki hasta sayılarına baktığımız zaman 2008 yılında 74 bin 93 olan hasta sayısı, 2014 yılında 414 bin 658’e kadar çıkmaktadır. Bunlar Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmi ile ilgili web sistemine oluşturduğu rakamlardır. Türkiye’ye gelen hastaların dağılımlarına baktığımız zaman Almanya’dan 43 bin 259, Libya’dan 38 bin 898, Rusya’dan 27 bin 604, Irak’tan 16 bin 926, Hollanda’dan 14 bin 959, Azerbaycan’dan 13 bin 23, İngiltere’den 12 bin 456, Romanya’dan 5 bin 685, Norveç’ten 5 bin 554, Bulgaristan’dan da 5 bin 511 hasta gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“2015 YILININ İLK 10 AYINDA SAMSUN’A BİN 284 HASTA GELMİŞ”

Samsun’un da sağlık turizmi ile ilgili belli başlı güçlü yönlerinin olduğunu ifade eden Köksal, “Özellikle her branşta hizmet verebilecek kapasitemizin olması, Karadeniz’in özellikle sağlıkla ilgili merkez ve güçlendirilmiş il pozisyonda olması, yüksek donanımlı hastanelerimiz, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın yoğun olması bizim avantajlarımızın arasındadır. Yine sağlık hizmetlerindeki fiyat avantajımız tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da güç yönlerimizin arasındadır. Zayıf yönlerimiz ise kolay ulaşılabilir olmaması, entegre yaklaşım kültürümüzün tam oluşmamış olması, yeterli tanıtım ve pazarlama yapmamış olmamız, fiyat farklarımız, yabancı dil bilen yeterli sağlık personelimizin olmaması, aktif olarak çaba gösteren sağlık kuruluşlarımızın az olması, devlet hastanelerimiz ve bazı özel hastanelerimizin sağlık turizmi konusunda tecrübesiz olması da zayıf yönlerimizin arasındadır. 2015 yılının ilk 10 ayında Samsun’a sağlık turizmi ile ilgili bin 284 hasta gelmiş, turistin sağlığı için de 228 hasta gelmiş.”SIRADAKİ HABER