HaberlerSamsun il başkanları HDP ve terörü yorumladı

Samsun il başkanları HDP ve terörü yorumladı

AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi Samsun İl Başkanları HDP'de yaşanan tutuklamalar ve terörle mücadeleyi yorumladı. Tekin ve Var, geç kalındığını ifade ederken; Göksel koasa izin vermeyeceklerini belirtti. Akcagöz ise adil yargılama vurgusu yaptı

Samsun il başkanları HDP ve terörü yorumladı

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin ve Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Bayram Var, HDP'ye yapılan operasyonları ve sonrasında yaşanan terör olaylarını değerlendirdi.

Siyasi parti temsilcileri terörle sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiğini söyleyerek, ''Geç bile kalındı'' yorumunu getirdi.

KAOSA PRİM VERMEYECEĞİZ
HDP'li vekillerin tutuklanmasının teröre maddi ve fiziki destek veren birkaç kişinin alınıp yargılanmasıyla ilgili normal bir süreç olduğunu söyleyen AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, ''Türkiye’nin yaşadığı gündem aslında normal terörle mücadelede yapılan tüm işlerin bir devamı. Türkiye’de bölücülük yapan, vatana-millete ihanet eden herhangi bir darbe girişiminde bulunan kim varsa yüce Türk adaletinin karşına çıkacak. Adalet sistemimiz çalışıyor. Özellikle Diyarbakır’da yaşanan patlama bugüne denk geldi ama zaten terörle mücadele orada devam ediyor. Her gün değişik il ve ilçelerde patlamalar oluyor. Bunun yaşananlarla bağlantısı var diye düşünürsek hukuka veya yargıya müdahale için mi patlatma yaptılar? Buna karşılık yapılan bir saldırıysa hukuksuzluğu orada yaşatmaya çalışıyorlar demek. Bundan sonraki süreçte hukuki zeminde devletin ve milletin karşısında olan tüm terör öğütlerine karşı mücadelemiz devam edecek. Türk milleti sakin olsun, herhangi bir heyecana gerek yok. Bizim askerimiz, polisimiz, korucularımız, güvenlik güçlerimiz devletin bekası için çabalıyor. Bunlar asker, polis, sivil demeden kaos yaratmak derdinde, bu kaosları her yerde yaratmak istiyorlar ama biz buna prim vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğünü ilelebet koruyacak'' dedi.

SONUNA KADAR DESTEKÇİSİYİZ
MHP'nin her zaman FETÖ, PYD, IŞİD, PKK gibi terör örgütlerinin tamamıyla eş zamanlı olarak kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini savunduğunu ifade eden MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, ''Bu konuda hükümetin yapmış olduğu çalışmaların da sonuna kadar şartsız destekçisiyiz. Özellikle dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında PKK ya da diğer terör örgütü mensuplarının destekçisi, bunların siyasi uzantılarının da değerlendirilmesi gerektiğini adalet açısından son derece gerekli. Özellikle HDP’li vekillerin bu konuda gözaltına alınması belki bunun bir başlangıcı olacak. Hükümet bu konuda çok geç kaldı. Geç de olsa yapılan bu mücadelenin kararlılıkla hiçbir şekilde geri adım atılmadan sonuna kadar gidilmesi gerekli. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece bir koldan değil birkaç koldan saldırı altında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti diz çöktürmeye çalışılsa da MHP, bu konuda hükümetine ve milletine sonsuz destek verecek'' şeklinde konuştu.

SİYASİ KAOS YARATABİLİR
HDP'de yaşanan tutuklamaların siyasi bir kaos yaratabileceğini kaydeden Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Bayram Var, ''HDP ile ilgili gözaltılar aslında gecikmiş gözaltılar. Açılım sürecinde hükümet PKK terör örgütüne ve HDP'ye tabiri caizse çok yüz verdi. Bu süreçte de onlar hem mühimmat hem de eleman kazanması noktası görmezden gelindi. Bu gözaltıların tutuklamaya dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum, elbette güçlü suç kanıtları varsa tutuklanabilir ama sonucunda halk tarafından seçilmiş ve o bölge insanının iradesiyle gelmişler. Halk tarafından cezaladırılmalı ve onlar tarafından meclisten uzaklaştırılmalı. HDP hiçbir zaman Türkiye partisi olamadı. PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmedi. Diyarbakır'da yaşanan patlamayla gözaltıların bağlantısı kurulabilir. Bölgeyi karıştırmak için fırsat da kollanmış olabilir. Bundan sonrası için hükümetin ve kolluk kuvvetlerinin çok daha dikkatli olması, olası terör saldırılarının önüne geçmesi gerekir. Halkımızın bir savaş sürecinden geçtiğimizi unutmamalı. Büyük şehirlerde insanlar kalabalık yerlerden kaçınıp kendilerini güvenli yerlerde tutma sorumluluğu var'' ifadelerini kullandı.

ADİL YARGILANMALILAR
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz ise MHP'den bile fazla oy almış bir siyasi partinin üst düzey yöneticilerinin ve bir kısım milletvekillerinin tutuklanmış olmasının dünya kamuoyuna açıklanamayacağını söyledi. Akcagöz ''Ancak, kanunlar dairesinde kim suç işlemişse cezasını çekmeli. Ortada, terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık, örgüt propagandası yapmak gibi bir suç varsa, hatırlayın bu yılın Mart ayında, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere dönemin AKP'li yetkilileri ve Valileri hakkında Samsun Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunmuştuk. Bu suçu, AKP kurmayları da işledi. Apo'nun mektubunu Diyarbakır meydanında okutan, teröre bulaşmış eli kanlı katilleri şölenlere davet eden, AKP'nin ta kendisi. Açılım süreci adı altında PKK'nın yeniden yapılanmasını ve toparlanmasını sağlayan da AKP'dir. Bugün HDP'yi, terör örgütü ile işbirliği içinde olduğu için suçlayanların, Habur'da teröristlere sınır kapısını açanlarla aynı kişiler olduğu unutulmamalı. Ülkenin demokratikleşmesinden yanayız. AKP iktidara geldiğinden beri demokrasi açısından oldukça gerilere düştük. Bugünkü terörün sebebi de, AKP'nin ta kendisi. Bugün yaratmak istedikleri kaos ortamı, olası bir seçim ya da referandumun zeminini hazırlamak için. AKP, nasıl ki FETÖ ile 17/25 Aralık sürecinde kötü olduysa, bir dönem sık sık görüşme içinde oldukları PKK ile de ters düştü. Oslo görüşmelerini başka nasıl izah edebiliriz? HDP'li siyasetçilerin adil yargılanmasını bekliyoruz. Ancak, AKP'nin de karıştığı suçlarla ilgili mahkeme önüne çıkmadığı bir durumda, adil bir yargılamanın olabileceğini de düşünmüyoruz. OHAL ile ortaya çıkan tek adam vesayetine karşı demokratik hukuk devletini var etmek için tüm demokratik kitle örgütleriyle birlikte çok çalışmamız gerektiği gerçeği, bir defa daha göz önüne serildi'' sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER