HaberlerSamsun'da tespih kültürü yok olmaz

Samsun'da tespih kültürü yok olmaz

60 yaşındaki Bahattin Feyzioğlu, 12 senedir tespih satıyor. Tespih kültürünün Samsun'da hiçbir zaman yok olmayacağını ifade eden Feyzioğlu, Samsunluların tespihe çok meraklı olduğunu söyledi

Samsun'da tespih kültürü yok olmaz

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen tespihlerin, şimdi her yaştan ve her kesimden meraklısı var. 12 senedir tespih satan Bahattin Feyzioğlu, tespih kültürünün Türk milletinin özünde olduğunu ve bu kültürün kolay kolay yok olmayacağını ifade etti.

Vatandaşın cebini yakacak tespihlerin de olduğunu söyleyen Feyzioğlu, bin 500 liradan başlayıp 70 bin liraya kadar çıkan tespihlerin bulunduğunu belirtti.

İNSANOĞLUNUN ELİNİN KİRİNİ ALIR
Samsun’da tespih kültürünün Osmanlı döneminden günümüze kadar geldiğini söyleyen Feyzioğlu, tespihin, Türk milletinin elinden düşmeyen bir şey olduğunu, bu nedenle özünden de çıkmayacağını belirtti. Feyzioğlu, “Osmanlı döneminde doktorların ellerinde kuka tespihleri olmadığı zaman diploma vermezlerdi. Çünkü kuka tespihi insanoğlunun elinin kirini alır. Oltu tespihlerinden, Erzurum Oltu’su çok kalitelidir” şeklinde konuştu.

70 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR
Vatandaşın cebini yakabilecek tespihlerin de olduğunu ifade eden Feyzioğlu, şu an kendi dükkanında en pahalı tespihin 850 lira olduğunu belirtti. Feyzioğlu, “Bu tarz tespihler, bin 500 liradan başlayıp 70 bin liraya kadar çıkıyor. Bu tespih satıcıları ise Samsun’da yok, internet üzerinden satış yapıyorlar. Samsun’da tespihe olan merak çok büyük ve bu kültür hiçbir zaman yok olmaz. Ayrıca doğal taşlardan yapılan tespihlerin sağlığa da iyi geldiği söylenir. Kehribar tespihlerinin stres alıcı, mikropları öldürücü özelliği vardır, guatra iyi gelir, huzur vericidir. Ametist tespihleri, insanları sakinleştirir, strese iyi gelir. 500 tane taş var ve taşların ayrı ayrı özellikleri var” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER