HaberlerTOKİ'lerle Samsun'daki o bölgeye yazık edildi

TOKİ'lerle Samsun'daki o bölgeye yazık edildi

İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Kılıçdede Mahallesi'nde yapımı devam eden TOKİ binaların kibrit kutusu ve cezaevi görünümünde olduğunu söyleyerek, ''O alan şehrin en güzide yerlerinden biriyken yapılan ve uygulanan proje anlamında o noktaya yazık oldu'' dedi

TOKİ'lerle Samsun'daki o bölgeye yazık edildi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, TOKİ'lerin kentsel dönüşüm ve dar gelirliye konut edindirme amacının ötesine geçebildiğini söyledi. Kılıçdede Mahallesi'ndeki TOKİ'leri örnek gösteren Öncü, ''Şehrin en güzide yerlerinden biri olabilecek bölge adeta kibrit kutusu gibi, cezaevi görünümünde hiç de şık olmayan binalarla donatıldı'' ifadelerini kullandı.

TOKİ SOSYAL YAPIYA UYMALI
TOKİ'lerin birtakım muhafiyetleri olduğunu ve bunun da haksız rekabet oluşturduğunu kaydeden Öncü, ''Zaman zaman kentsel dönüşüm ve dar gelirli vatandaşa konut edindirmenin de ötesine geçerek şehirlerin en güzide yerlerinde de uygulamalar var. Samsun'da da Kılıçdede Mahallesi'nde Mert Irmağı boyunda olduğu gibi. Tek cümleyle söyleyebilirim orası kentin en güzel yerleşim yerlerinden birisi olabilecekken, en güzide yerlerinden biriyken yapılan ve uygulanan proje anlamında o noktaya yazık oldu. Adeta kibrit kutusu gibi, cezaevi görünümünde hiç de şık olmayan binalarla donatıldı. Bildiğimiz kadarıyla da buranın yapılması ve tamamlanmasıyla alakalı müteahhit firmadan kaynaklanan hala tamamlanamayan sıkıntılı bir süreç var. Bu yüzden de galiba satışa çıkamadı. Genel olarak baktığımızda da TOKİ uygulamalarının ve kamu ihale yasalarının yeniden revize edilmesine ihtiyaç var. TOKİ'nin Samsun'da güzel örnekleri de var. Hepsine muhalif olmak doğru bir yöntem değil. Ancak TOKİ'ler uygulanırken, yapılacağı yerin sosyal yapısını da göz önüne almak lazım. Yöresel mimariyle uyuşan TOKİ uygulamaları olduğu gibi, bunların gözardı edildiği yerler de var. Bunları da orada yaşam başladığında görülen aksaklıklardan ve projenin kentin sosyal yapısıyla uyuşup uyuşmadığı yönünde çeşitli sonuçlar görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER