HaberlerTokat haberTokat'ta 'Müftülük Öğrenci Evi' projesi

Tokat'ta 'Müftülük Öğrenci Evi' projesi - Tokat haber

Tokat İl Müftülüğünce başlatılan 'Müftülük Öğrenci Evi' projesi kapsamında kiralanan 27 öğrenci evinde 143 üniversite öğrencisine sıcak yuva imkanı sunuldu.

Tokat'ta 'Müftülük Öğrenci Evi' projesi

Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem'in öğrencilik yıllarında bir cami evinde kalmasından etkilenerek hayata geçirilen proje kapsamında hayırseverlerin destekleri ile öğrencilerin ev kiraları ödeniyor, yemek, elektrik ve su gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Devlet yurdu çıkmayan veya maddi durumu yerinde olmayan öğrencilerin başvuruları alınarak kayıt işlemlerini yapıldığını ifade eden Erdem, projeye nasıl başladıklarını şu şekilde anlattı: '2014 yılının camiler haftasının konusu 'cami ve gençlikti' bu konudan da esinlenerek gençlerimize yönelik müftülük olarak neler yapabiliriz diye yola çıktı. Gençlerimizle Ali Paşa Camisi'nde cumartesi günleri buluşma programları başlattık. Ayrıca üniversite öğrencilerine yönelik bir proje oluşturduk. Gaziosmanpaşa Üniversitesine gelen öğrencilerden devlet yurdunda kalacak yer bulamayan, maddi imkanı yerinde olmayan öğrencilerimize devlet güvencesi ile sıcak bir yuva oluşturalım istedik. Din görevlilerimizle toplantı yaparak cemaati çok olan camilerin müftülüğün denetiminde birer ev kiralamasını arzu ettik. Bu projemiz elhamdülillah tuttu. Din görevlilerimiz güzel gayretle evler kiraladılar. Müftülük olarak bizler öncüsü olduk. 2014 yılında 58, 2015-2016 öğretim yılında 120 öğrenci bu gün itibariyle ise 143 üniversite öğrencisi cami öğrenci projesi kapsamında kiralanan evlerde kalıyor. Bu öğrenciler içerisinde Irak, Somali, Suriye ve Filistin'den 10 yabancı öğrenci var' dedi.
Müftü Erdem, müftülük öğrenci evinde kalan öğrencilerden ücret alınmadığını ifade ederek, 'Ev kiralayarak eşyalarını alıyoruz. Personelimizin büyük bir kısmı gıda yardımı amacı ile maaşlarından her ay gönüllü olarak belirli miktar yardımcı oluyorlar. İki ayda bir öğrencilerimize gıda yardımı yapıyoruz. Böylece evlerimize yerleşen yavrularımız önce Allah'ın sonra da ailelerin bizlere emaneti olarak görüyoruz' diye konuştu.

Tokat’ta “Müftülük Öğrenci Evi” projesiSIRADAKİ HABER