HaberlerO karar Samsun için cinayet sayılır

O karar Samsun için cinayet sayılır

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum'da bulunan Tarım Meslek Lisesi'nin yerine yapılacak 2 okulun bölgedeki yapı ve trafik yükünü arttıracağını söyleyerek, ''Plan titizlikle yapılmalı yoksa Atakum için cinayet olacak'' dedi

O karar Samsun için cinayet sayılır

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum İlçesi'ne girişte bulunan ve yıkımı devam eden Tarım Meslek Lisesi'nin yerine yapılması planlanan 32 ve 24 derslikli 2 yeni okulun bölgedeki yükü arttıracağını söyledi.

Memişoğlu, ''O bölgeye taşınan SGK, SASKİ ve ardından Emniyet Müdürlüğü'nün devreye girmesiyle zaten orada bir kaos yaşanacak'' ifadelerini kullandı.

YIKIM KARARINI KİM VERDİ?


Tarım Lisesi'nin orada eğitime devam etmeyerek mahkeme kararına uyulmadığını kaydeden Memişoğlu, ''Öncelikle bu karar neden uygulanmadı, bunu sorgulamak lazım. Mahkeme kararı uygulanmadığı gibi burada bir yıkım kararı alındı. Bunu da sorgulamak lazım. Bu kararı kim, hangi gerekçeyle aldı? Kamuya ait bir yapı var, bu yapının yıkılması için ekonomik ömrünün doldurmuş olması gerekiyor. Bu prosedür işletildi mi? Eğer yapılmadıysa bu karar kamu yararına aykırı ve hatta kamu malına zarar vermekten dolayı da suçtur'' ifadelerini kullandı.

CAN KAYIPLARI YAŞANABİLİR


Okulun yeni alanında eski ölçeğinde yeni okulun yapılması gerektiğini ifade eden Memişoğlu, ''Bu alanda yapı ve kullanıcı yoğunluğu arttıracak bir düzenlenme Atakum için cinayet olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda burası Atakum için kritik bir nokta, burası zaten mevcut haliyle bir tıkanıklık yaşanıyor. Atakum Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi halktan almış oldukları iradeyı halkın menfaatleri doğrultusunda kullanma direnişi göstermeli. Milli eğitim bakanlığı ve milli eğitim müdürlüklerinin görevi eğitimde düzenlemeler yapmak. Ama planlamanın görevi kamu yararına yürütmek. Şu anda orada SGK ve SASKİ binaları bir yoğunluk oluşturmuş durumda. Bu alan alalacele kararlarla düzenlenecek bir yer değil. Burada eğer konuşulan türde 2 ayrı büyük yapı düşünülüyorsa yoğunluğun artacağı ortada. Hatta orada can kayıpları dahi yaşanabilir. Emniyet de devreye girdiğinde oradaki kaosu hep birlikte görüp yaşayacağız. Bu yoğunluğun daha da arttırmamak adına en doğru olan orasının yeşil alan olarak bırakılması ve o binalardan hizmet alacak insanların oraları kullanabilmesi olabilir. Ancak eğitim faaliyetinin de bir şekilde başka bir yerde yerine getirilmesi gerekli'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER