HaberlerSamsun'da fındığa alternatif ürün

Samsun'da fındığa alternatif ürün

Samsun Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, kivi yetiştiriciliğinin fındığa alternatif bir ürün olabileceğini hatırlatarak, bu üründe pazar sorununun da yaşanmadığını dile getirdi.

Samsun'da fındığa alternatif ürün

Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, kivi yetiştiriciliğinin fındığa alternatif bir ürün olabileceğini hatırlatarak, bu üründe pazar sorununun da yaşanmadığını dile getirdi.
Hasat edilmeye başlanan kivi bahçelerini ziyarette bulunan İlçe Müdürü Osman Akman, “Kivi ova alanlarımızda fındığa alternatif olabilecek bir ürün. Alternatif kaynağı ise yetiştirme döneminde hastalık ve zararlıların etkisinin minimum düzeyde olup kısa bir mücadele ile bertaraf edilebilmesi, yine yetiştirme döneminde düşük sıcaklıklardan yani dondan diğer ürünler kadar etkilenmemesi veya çok az zarar görmesidir. Ayrıca kivi bölgemizde alıcılar açısından kendi pazarını oluşturacak bir potansiyele sahip oldu. Alıcılar bölgemizi biliyorlar ve alım için geliyorlar. Kivi bahçelerimiz alan olarak toplamda 2000 dekara yaklaştı. Bu da alıcıların bölgeye gelmesine ve pazar sorununun ortadan kalkmasını sağlıyor. Dolayısıyla çiftçimizin yüzünü güldürüyor. Çiftçimizin mutlu olması bizi de mutlu ediyor” şeklinde konuştu.
Müdür Akman, üreticilerle kivi üretimi hakkında bilgi alışverişinde bulundu.SIRADAKİ HABER