HaberlerGaziantep haberGaziantep'te DEAŞ operasyonlarında yakalanan 24 kişi tutuklandı

Gaziantep'te DEAŞ operasyonlarında yakalanan 24 kişi tutuklandı - Gaziantep haber

Gaziantep'te 3'ü özel harekat polisi olmak üzere toplam 59 kişinin yaşamını kaybettiği 3 ayrı canlı bomba eylemi gerçekleştirilen DEAŞ'a yönelik yürütülen operasyonlarda gözaltına alınan 41 kişiden 24'ü tutuklandı. Olaylarla ilgili detaylar, Valilikten yapılan açıklamada kamuoyu ile paylaşıldı.

Gaziantep'te DEAŞ operasyonlarında yakalanan 24 kişi tutuklandı

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada, Gaziantep'teki kına gecesinde canlı bomba eylemi gerçekleştirmesi ve yine kentteki Alevi Kültür Derneği binasına yönelik saldırı istihbaratı üzerine başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan 41 kişiden 24'ünün tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi. Açıklamada, 56 kişinin öldüğü kına gecesine ve Alevi Derneğine yönelik saldırı ihbarı ile başlatılan polis operasyonlarında 3 özel harekat polisinin şehit edildiği canlı bomba eylemi ve örgütün bomba uzmanı olan Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in kendini patlattığı olaylarla ilgili detaylar da kamuoyu ile paylaşıldı.
Açıklamada, 'İlimizde bulunan Alevi Kültür Derneği binasına yönelik saldırıda bulunulacağına dair istihbari bilgiler üzerine alınan güvenlik tedbirleri ve başlatılan çalışmalarda, 16.10.2016 tarihinde Şahinbey ilçemiz Güneykent Mahallesi 102223 Sokak No:6 Zafer Evler Sitesine şüphelilerin yakalanabilmesi amacıyla adli makamlardan alınan kararlar doğrultusunda yapılan operasyonel çalışmalar esnasında bir canlı bombanın kendini patlatması sonucu 3 güvenlik görevlimiz şehit olmuş, 9 güvenlik görevlisi ve 4 vatandaş olmak üzere toplam 13 kişi yaralanmıştır. Aynı gün yapılan bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçlerimiz tarafından İçişleri Bakanlığı aranan teröristler listesinde turuncu kategoride aranan Mehmet Kadir Cebael isimli DEAŞ terör örgütü mensubu Şehitkamil ilçesi Burak Mahallesindeki adrese yapılan operasyonel çalışma neticesinde etkisiz hale getirilmiştir. Olaylarla ilgili olarak yapılan çalışmalar neticesinde, toplam 41 kişi gözaltına alınmış, 20.08.2016 tarihinde Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesindeki bir kına merasiminde meydana gelen canlı bombanın kendini patlatması neticesi 56 vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan menfur terör saldırısı aydınlatılmıştır. Olayın failleri ve irtibatlı olduğu tespit edilen gözaltındaki 19 DEAŞ terör örgütü şüphelisi 26 Ekim 2016 tarihinde adli makamlara sevk edilmiş, şüphelilerden 9'u hakkında adli kontrol kararı verilmiş, diğer 10 şüpheli tutuklanmıştır. Devam eden çalışmalarda 16.10.2016 tarihinde kendini patlatan canlı bomba ile ilişki ve irtibatlı olduğu değerlendirilen 22 DEAŞ terör örgütü şüphelisi 10.11.2016 tarihinde adli makamlara sevk edilmiştir. Şüphelilerden biri Cumhuriyet Başsavcılığınca serbest bırakılmış, 7 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, aralarında stüdyo dairelerin bulunduğu apartman sahibi de olmak üzere toplam 14 şüpheli adli makamlarca tutuklanmıştır' denildi.

Gaziantep’te DEAŞ operasyonlarında yakalanan 24 kişi tutuklandıSIRADAKİ HABER