HaberlerSığınmacılar Samsun'da rahatsızlık veriyor

Sığınmacılar Samsun'da rahatsızlık veriyor

Samsun'un İlkadım İlçesi Hürriyet Mahallesi Muhtarı Temel Yılmaz, yabancı uyruklu sığınmacıların en yoğun olarak yaşadığı mahallelerin başında geldiklerini belirterek, ''Özellikle İstiklal Caddesi'nde kalabalık gruplar halinde dolaşan sığınmacı erkekler bakışlarıyla kadınları rahatsız ediyor'' dedi

Sığınmacılar Samsun'da rahatsızlık veriyor

Samsun'un İlkadım İlçesi Hürriyet Mahallesi Muhtarı Temel Yılmaz, Suriye, Afganistan, İran ve Irak gibi ülkelerden gelip Samsun'da yoğun olarak yaşadığı mahallelerden birisinin 12 bin nüfusluk Hürriyet Mahallesi olduğunu söyledi. Mahallelinin ve esnafın sıkıntılarını anlatan Yılmaz, ''Yerel yöneticiler bu konuda bir şey yapmıyor. Geçtiğimiz günlerde idarecilerle yapılan toplantımızdan sonra ufak tefek hareketlilik oldu ama henüz yolun başındayız'' ifadelerini kullandı.

MAHALLELİ GÜRÜLTÜDEN ŞİKAYETÇİ
Sığınmacılarla ilgili nüfus kayıtlarını nüfus idaresi yürüttüğü için mahallede ne kadar sığınmacı olduğunu bilmediğini kaydeden Yılmaz, ''Mahallemiz en fazla yabancı uyruklu misafir eden yerlerden birisi ama sıkıntı çok büyük. Samsunlularla kaynaşmaları mümkün değil. Ne onlar bizim dilimizden anlıyor ne de biz onların dilinden. El kol hareketleriyle anlaşmaya çalışıyoruz. Onlar da biraz biraz Türkçe konuşabiliyor. En çok apartmanlarda sıkıntı yaşıyoruz. Bir aile 3 nüfusla gelip 12 nüfusla yaşıyor. Burada emlakçılar çok dikkatli olmalı. Ev kiraladıkları kişiden Arapça da olsa kimlik almalı. Apartmanlarda da çok fazla gürültü yapıyorlar. Mahalleli en çok bundan şikayet ediyor. Kimsenin nasıl yaşayacağına karışamayız ama evlerinde ayakkabıyla geziyorlar. Türk vatandaşlarıyla değil de kendi aralarında çok kavga ediyorlar. Bu da asayiş olaylarına neden oluyor'' dedi.

FIRINLAR PİSLİK İÇİNDE
Hürriyet Mahallesi'nin sığınmacıların en çok işyeri açtığı mahalle olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Şu anda en ciddi sıkıntı esnaflarda. Her branşta işyeri açıyorlar. Özellikle fırınları hijyenli değil. Pislik içinde imalat yapan yerler var. Bilmeyen vatandaşlarımız da buradan alışveriş yapıyor. Esnaf, yabancıların vergi levhası ve ruhsat olmadan açılan işyerlerinden çok şikayetçi. Aynı şartlarda ticaret yapmak istiyorlar. Bu sıkıntı aşıldıktan sonra her şey kendiliğinden gelecek. Denetimler yapılıp cezai işlemler uygulanmalı. Fırın kapatılamıyorsa bile, o pislik içinde olan tezgaha el konulmalı'' şeklinde konuştu.

LÜKSE ÇOK DÜŞKÜNLER
Birçok sığınmacının yardım talebine karşılık vermeye çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Lükse çok düşkünler, ellerinde çok pahalı telefonlar var. Giyimleri de öyle. İstiklal Caddesi'nde kalabalık grup halinde dolaşıyorlar. Kadınlar rahatsız olabiliyor. Şehrimizde misafir ettiğimiz sığınmacılar için yerel yöneticiler pek şey yapmıyor. Henüz yolun başındayız. Yakın zamanda yöneticilerimizle toplantı yaptık. Bu dönem işyeri açmak için ikametkah almak için geliyorlar. Mutlaka bu konuyla daha çok ilgilenilmeli.''

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER