HaberlerRize haber4. Briç Turnuvası Rize'de gerçekleşti

4. Briç Turnuvası Rize'de gerçekleşti - Rize haber

Bu yıl ki Briç Şampiyonları, 4.'sü Rize'nin İkizdere İlçesi'nde gerçekleştirilen turnuva ile belirlendi.

4. Briç Turnuvası Rize'de gerçekleşti

Geleneksel Türkiye Briç Federasyonu Karadeniz Briç Şampiyonası'nın 4.'sü geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Rize'nin İkizdere İlçesi RİDOS Termal Oteli'nde gerçekleşti. İki gün süren şampiyonaya Karadeniz'in çeşitli illerinden çok sayıda Briç sporcusu katıldı. Şampiyonada Cemal Akın ile Zeki Adıgüzel'in oluşturduğu takım birinci, Osman ikinci ile İbrahim Yüksel'in oluşturduğu takım ikinci, Recep Çiçek ile Mithat Akyüz'ün oluşturduğu takım ise 3. oldu.
Dereceye girenler kupalarını Trabzon Briç Kulübü Başkanı ve aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroentoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür'ün elinden aldılar. Özgür, burada yaptığı açıklamada, briçin unutkanlığın en iyi ilacı olduğu gibi bunaklığı da önlediğini söyledi. Briçi bazı insanların kağıt oyunu olarak algıladıkları ancak briçin aslında önemli bir sağlık sporu olduğunu belirten eden Özgür 'Briçin insan sağlığına yararlı oldu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Ancak çoğu kişi bunu bilmiyor. Briç bir kağıt oyunu olarak algılanıyor. Halbuki briç insan sağlığına yararlı bir spordur. Beyin sporudur. Nasıl kaslarınızın gelişmesi için atletizm yapıyorsanız, diğer bedensel sporları yapıyorsanız beyninizin güçlenmesi için de briç oynayacaksınız' dedi.
Şampiyona için sesiz sakin ve doğanın içerisinde yer aldığından İkizdere ilçesini tercih ettiklerini belirten Özgür, 'Bu oyunda en önemli şey dikkattir, konsantrasyondur. Bu otelin sesiz bir doğa ortamında olması bizler için son derece önemli, dinlendirici' diye konuştu.

4. Briç Turnuvası Rize’de gerçekleştiSIRADAKİ HABER