HaberlerÇorum haberProf. Dr. Coşkun Çakır, Osmanlı Türk Modernleşmesi ve Medeniyet'i anlattı

Prof. Dr. Coşkun Çakır, Osmanlı Türk Modernleşmesi ve Medeniyet'i anlattı - Çorum haber

Çorum Belediyesi'nin Medeniyet konuşmalarının bu ayki konuğu AK Parti Tokat Milletvekili ve akademisyen Prof. Dr. Coşkun Çakır oldu.

Prof. Dr. Coşkun Çakır, Osmanlı Türk Modernleşmesi ve Medeniyet'i anlattı

Turgut Özal İş Merkezi'nde gerçekleştirilen AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Gençlik Kolları Başkanı Burak Köse ile birlikte çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte bir açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, medeniyet buluşmalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı sırada ortaya çıktığını vurguladı.
Şehirlerin de aynı nehirler gibi bir yöne akıp gittiğini kaydeden Başkan Külcü, 'Yapılacak iki şey vardır; bunlardan birisi oturup akışı seyretmek diğeri ise o suya yön vermek. Vizyonu ve misyonu olan bir belediye olarak göreve geldiğimiz ilk günden beri bu şekilde yapıyoruz.' dedi.
AK Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır ise, binlerce yıllık kadim bir tarihe sahip olması nedeniyle medeniyetin Çorum'da konuşulması kadar doğal bir konu olmayacağını belirterek, 'Osmanlı Devleti, bizim için üç bakımdan çok önemlidir. Birincisi Osmanlı Türk Tarihi bakımından önemlidir Çünkü Türklerin kurduğu en uzun süreli devlettir ve Türk Tarihinin 700 yıllık dönemine tekabül etmekte. İkincisi İslam tarihi açısından önemli, bin 500 yıllık İslam tarihinin yarısına yakını Osmanlı tarihi oluşturuyor. Üçüncü ve son olarak Osmanlı Tarihi, dünya tarihi açısından çok önemli, dağıldıktan sonra bile neredeyse 40'a yakın devlet ortaya çıkmıştır' dedi.
Osmanlı Devleti'nin modernleşmesi, batılılaşması ve zayıflaması ile yıkılışını konu aldığı 'Osmanlı Türk Modernleşmesi ve Medeniyet' konulu konferansında, Osmanlı'nın modernleşme çabalarını ve son döneminde içerisine girdiği durumu anlatan Coşkun Çakır'a Başkan Külcü, programın sonunda hediye takdim etti.

Prof. Dr. Coşkun Çakır, Osmanlı Türk Modernleşmesi ve Medeniyet’i anlattıSIRADAKİ HABER