HaberlerGiresun haberPoupeau Giresun'da Türkiye-AB İlişkileri'ni konuştu

Poupeau Giresun'da Türkiye-AB İlişkileri'ni konuştu - Giresun haber

Avrupa Birliği Türkiye Büyükelçiliği Siyasi İşler Bölüm Başkanı ve Müsteşarı Vincent Guillaume Poupeau, Türkiye'deki bir terör örgütüne AB'nin destek verdiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Poupeau Giresun'da Türkiye-AB İlişkileri'ni konuştu

Giresun Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılacak olan 6. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri kapsamında Giresun'a gelen Vincent Guillaume Poupeau burada Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Giresun'da olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Poupeau, 'Bugün burada sizlere beraber olmaktan çok mutluyum. Kentinizi gezdim, kentinizden çok etkilendim. Giresun'un Karadeniz'deki konumu, tarihi mirası ve kenti olarak bence birinci sınıf bir kent ve Giresun'un insan hakları film gününe ev sahipliği yapmasından dolayı çok memnunum' şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin, 'AB'nin terör örgütlerinin yuvası haline geldiği yönündeki eleştirilere AB olarak nasıl bakıyorsunuz?' sorusuna Poupeau, 'Türkiye'deki bir terör örgütüne AB'nin destek verdiği doğru değil. Neden? AB'nin terör örgütlerine ve Türkiye'deki terör örgütlerini desteklediği fikirlerin oluştuğunu ben anlamıyorum. Çünkü durum böyle değil. Türkiye'deki bir terör örgütüne AB'nin destek verdiği doğru değil. Biz terör örgütünün askeri kanadına destek vermemek konusunda oldukça açığız. Türkiye'de bu ayrım yapılmıyor olabilir ama işin bir de siyaset kanadı var. Türkiye'de siyaset yapanlarla bu işin askeri kanadını yani terör örgütü kanadını biz çok iyi ayrımındayız bazen Türkiye'de bu ayrım çok iyi yapılamayabiliyor' ifadelerini kullandı.

'Basında okuduklarınızı bir tarafa bırakın'
'Türkiye'de AB'ye müzakerelerin devam edip etmemesi konusunda değil daha çok başkanlık sistemiyle ilgili bir referandum olacağını görüyorum' diyen Poupeau 'Mülteci krizi ile ilgili yapılan anlaşma sonrasında Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki müzakereler hızlanmaya başlamıştı. İnanın Brüksel'de pek çok insan müzakerelerin hızlanması için çalışıyor. Bu konuda AB ve Türkiye'de üstüne düşenleri yapmalı. Süreç hem Türkiye hem de Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Basında okuduklarınızı bir tarafa bırakın. Türkiye'deki bakanlıklar AB'de müzakerelerin hızlanması konusunda ciddi çaba gösteriyorlar. Biz müzakerelerin sürmesinden ve bu ivmelerin artmasından yanayız' dedi.

'2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük göç hareketi yaşanıyor'
Bugünün Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu söyleyen Kerim Aksu, dünyada ilk defa kadına seçme ve seçilme hakkının Türkiye'de verdiğini belirtti. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük göç hareketinin yaşandığını ifade eden Aksu, konuşmasına şöyle devam etti:
'Gerçekten dünyamızda 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük göç hareketi yaşanıyor. Tabi başta Suriye olmak üzere, Irak, Afrika ülkeleri buralarda çok büyük göç hareketleri var, bunla ilgili kaygılar var sonuçta aynı dünyada yaşıyoruz. Bu dünyanın fertleri olarak, birbirimize saygı duymamız lazım. Bu bağlamda ben Avrupa Birliği temsilcisinin Giresun'da da böyle insan hakları ile ilgili film gösterisi olmasını büyük mutluluk taşıyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.'

Poupeau Giresun’da Türkiye-AB İlişkileri’ni konuştuSIRADAKİ HABER