HaberlerYunanistan 3 askerin iade talebini reddetti

Yunanistan 3 askerin iade talebini reddetti

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 asker için Türkiye'nin yaptığı iade talebinde şok karar. Yunanistan 3 askerin iade talebini reddetti.

Yunanistan 3 askerin iade talebini reddetti

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan mahkeme 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 darbeci subayın 3’nün Türkiye’ye iade talebi ile ilgili karar verdi. Mahkeme 3 darbeci subayın Türkiye’ye iadesini reddetti. Yarın da 5 darbeci subayın Türkiye’ye iadesi ile ilgili kararın açıklanması bekleniyor.

Askerlerin avukatı yaptığı açıklamada, "Verilen karardan oldukça memnunum. Onlar Türkiye'ye iade edilmemesi gerekiyordu" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yunanistan'a kaçan askerler ile ilgili Yunan mahkemesinin verdiği karara ilişkin, "Yunanistan, Türkiye ile NATO'da ittifak içerisindedir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye iadesi ile ilgili her türlü gayreti göstermesidir" dedi.
Bakan Işık, Yunanistan'a kaçan askerlerle ilgili bir soru üzerine, "Bunun mahkeme kararı olduğuna yönelik bilgi aldık. Ama bizim müttefiklerimizden beklentimiz bu hain terör örgütü FETÖ'nün kesinlikle elemanlarının Türkiye'ye iadesidir. Bu bir terör örgütüdür ve bir terör örgütü üyesine yapılması gereken muamele neyse mahkemelerin de yönetimlerin de hükümetlerin de bu muamelede bir ayrım veya ayrıcalık yapmaması önemlidir. Terörün her türlüsüne yapılması gereken tavır aynıdır. Terör terördür. Bunun arasında ayrım yapmamak gerekiyor. Mahkemelerin terör örgütleri ile çok daha hassas ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor. Hükümetlerin de müttefik dayanışmasının örneğini göstermesi gerekiyor. Yunanistan Türkiye ile NATO'da ittifak içerisindedir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye iadesi ile ilgili her türlü gayreti göstermesidir" karşılığını verdi.
Bakan Işık, burada kararlılıkla hareket etmek durumunda olunduğunu vurguladı.SIRADAKİ HABER