HaberlerOrdu haberBaşsavcı Çiçekli: 'Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir'

Başsavcı Çiçekli: 'Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir' - Ordu haber

Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, denetimli serbestliğin alternatif bir infaz sistemi olduğunu belirterek, 'Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir. Hükümlü bir taraftan cezasını çekerken diğer taraftan da suçtan uzak durması için çalışmalar yürütülmektedir' dedi.

Başsavcı Çiçekli: 'Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir'

Ordu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Ordu Müftülüğü işbirliğinde hazırlanan proje kapsamında Ordu'da görev yapan cami imamlarına denetimli serbestlik hizmetleri ile ilgili bilgilendirme konferansı verildi. Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen konferansta imamlara denetimli serbestlik sürecinde çalıştırılan kişilere yönelik yapılması gerekenlerin yanı sıra denetimli serbestlik hizmetlerinin tanıtımı yapıldı. Bilgilendirme konferansına Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ordu Denetimli Serbestlik Müdürü Resul Emrah Bilgin ve çok sayıda imam katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansta ilk olarak şehitler için Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu tarafından dua yapıldı. Yapılan duaların ardında Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli tarafından konferansın açılış konuşması gerçekleştirildi. Çiçekli, konuşmasında denetimli serbestliğin tanımına, işleyişine ve yükümlülerin çalıştırıldıkları kurumlardaki yetkililerin yapması gerekenlere değinerek imamlara denetimli serbestlik hakkında bilgiler verdi.

'Yükümlüler sorumluluklarını yerine getirmelidir'
Denetimli serbestlik sisteminin önemine vurgu yapan ve bu sayede yükümlülerin topluma yeniden kazandırılmasının sağlandığını ifade eden Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, 'Denetimli Serbestlik Müdürlüğü mahkemece hakkında denetimli serbestlik kararı verilen kişilerin, hukukun içerisinde denetim takiplerini yaparak yeniden suç işlemelerini önlemek, cezalarının toplum içerisinde çekmelerini sağlayarak yeniden topluma kazandırmak, sosyal hayata tutunmaları ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Denetimli Serbestlik Müdürlükleri her geçen gün yapılan kanun değişiklikleri ile görev ağı genişletilmiş, denetimli serbestlik ceza adalet sisteminin önemli bir kısmını oluşturmuştur. Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir. Hükümlünün bir taraftan cezasını çekerken diğer taraftan da suçtan uzak durması için çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda yükümlülere bir takım yükümlülükler yüklenmektedir. Yükümlü üzerilerine yüklenen yükümlülükleri ile ilgili olarak tedbirlere uyduğu sürece cezası infaz edilmiş olacak, bu tedbirlere uymadığı takdirde mahkemece Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilecektir. Bu anlamda işlemler çok kapsamlı ve titizlikle yürütülmektedir' diye konuştu.

'Yükümlülere kesinlikle izin verilmemeli'
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde olan kurum çalışanlarına bir takım uyarılarda bulunan Çiçekli, 'Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün işbirliği yaptığı kurumlar bir o kadar önemliyken, işbirliği yapılan kurumlarında yükümlülere yönelik yapmış olduğu işlemlerin hukuka uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bu anlamda yükümlüler ilimizde birçok kamu kuruluşunda kamu yararına ücretsiz olarak çalıştırılmaktadır. Bu yükümlülerin kamu yararına uygun olarak çalıştırılması, mesai takiplerinin yapılması ve gönderilen çizelgeye imzaların atılması gerekmektedir. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nden izin alınmadan kesinlikle yükümlülere cami imamlarımız tarafından izin verilmemelidir. Bu konuda imamlarımızın ve diğer bütün kamu kurum çalışanlarımızın bu konulara dikkat etmesi ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile koordineli çalışması gerekmektedir' diye konuştu.
Konferans, Ordu Denetimli Serbestlik Müdürü Resul Emrah Bilgin'in denetimli serbestlik konusunda imamlara yönelik yaptığı sunumun ardından sona erdi.

Başsavcı Çiçekli: “Denetimli serbestlik alternatif bir infaz sistemidir”SIRADAKİ HABER