HaberlerTokat haberNiksar'da 45 bin adet bağ çubuğu fidanı dağıtıldı

Niksar'da 45 bin adet bağ çubuğu fidanı dağıtıldı - Tokat haber

Tokat'ın Niksar ilçesinde bağ üretimini geliştirme projesi kapsamında 45 bin adet bağ çubuğu dağıtıldı.

Niksar'da 45 bin adet bağ çubuğu fidanı dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Niksar İlçe Müdürlüğü'nde asma bağ yaprağı fidanı dağıtım töreni düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Namık Özdüzgün, çiftçilere 45 Bin adet bağ çubuğu dağıtılacağını belirterek, 'Bağ üretimini geliştirme projesi kapsamında İl Özel idaresi destekli 45 Bin baş çubuğu dağıtıyoruz. Bir dekar ila 3 dekar arasında bağ alanı tesis etmek isteyen vatandaşlarımızı destekliyoruz. 5 dekar ve üstünde bağ alanı tesis etmek isteyenler zaten bakanlığımız tarafından sertifikalı fidan desteği kapsamında ayrı bir kalem olarak desteklenmektedir. Bugün dağıtacağımız çeşitler narince çeşididir. Yaklaşık olarak 300 dekar alana dikilecek, bugün itibariyle 20 farklı köyde 125 çiftçiye dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bunun başından beri emek veren arkadaşlarımız başta olmak üzere, ilimizde uygulanan bu projemizin gerçekleşmesinde büyük emeği geçen başta sayın valimize, Kaymakamımıza, İl genel meclisimize, Özel idaremize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, çiftçimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

'Gelişmenin temeli üretimdir'
Daha sonra konuşan Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya gelişmenin temelinin üretim olduğunu belirterek, '45 bin adet az değil, ilçemizde bağcılığın gelişmesi için önemli bir sayıdır. Bunlara gözümüz gibi bakmalıyız. Bu fidanlar aşılı ve geliştirilmiş türler bunlar. Hem üzüm olarak sofralık üretimde hem de yapraklarından faydalanılabiliyor. Neticede gelişmenin temeli üretimdir, üretim yapmak içinde bu fidanların hepsinin bağ olarak bahçelik olarak topraklarımızda yerini alması lazım. İlçe Tarım Müdürlüğümüzün kapıları siz değerli çiftçilerimize açıktır, anlamadığınız bilmediğiniz soracağınız konularda İlçe Tarım Müdürlüğümüze gelebilirsiniz. İnşallah sizin bu işlerde göstereceğiniz başarı nispetinde bu desteklemeler de, desteğimiz de artarak devam edecek. Ben tekrardan gösterdiğiniz ilgi alakaya, üretmek için, bir şeyler meydana getirmek için gösterdiğiniz bu çabadan dolayı teşekkür ediyor, bol kazançlar ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum' şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından çiftçilere fidanların nasıl dikilip bakımı yapılacağı anlatıldıktan sonra dağıtımı gerçekleştirildi.

Niksar’da 45 bin adet bağ çubuğu fidanı dağıtıldıSIRADAKİ HABER