HaberlerKarayolları Samsun'da kara kışa hazır

Karayolları Samsun'da kara kışa hazır

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü, 813 kilometrelik Samsun yol ağında hazırlanan kış programını açıkladı. 7 gün 24 saat esaslı kar ve buz mücadelesi yapılacağını söyleyen yetkililer, sürücüleri de kar ve buzlanmaya karşı alacakları önlemler konusunda uyardı

Karayolları Samsun'da kara kışa hazır

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü, Samsun sınırları içerisinde bulunan 813 kilometrelik yol ağında hazırlanan kar ve buz mücadelesi programını açıkladı.

Mücadelede kullanılacak bütün malzemelerin depolarda, araçlarınsa hazır bir şekilde bekletildiğini söyleyen yetkililer, sürücüleri de kışa hazır araçlarla yola çıkmaları, kar lastiği takmaları, zincir ve çekme halatlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerektiği konusunda uyardı.

7 GÜN 24 SAAT BUZLA MÜCADELE
Kış programındaki yolların, önem derecelerine, trafik kapasitelerine göre büyük bir kısmının, olağanüstü durumlar dışında devamlı açık tutulması sağlanılacağı belirtilen raporda, ''Müdürlüğümüzce vatandaşların güvenli, rahat ve huzurlu bir ortamda yolculuk yapmaları için 7 gün 24 saat çalışma esasına göre kar ve buzla mücadele çalışmaları yapılıyor. Mücadele yapılacak yolların uzunluğu 765 Kilometre olup, bu yollarda 71 adet personel, 7 Adet Greyder, 3 adet bıçaklı ve tuz serpicili kamyon, 3 adet çift bıçaklı kamyon, 3 adet bıçaklı kamyon, 3 adet tuz serpicili kamyon, 1 adet bıçaklı ve solüsyon tanklı kamyon, 1 adet solüsyon tanklı kamyon, 3 adet yükleyiciyle çalışılıyor. Kar ve buzla mücadele hizmetlerinde 2016-2017 kış sezonunda bin 500 ton tuz, 6 bin metreküp agrega ve 240 ton solüsyon kullanılacak. Bu malzemeler de temin edildi ve depolandı'' ifadeleri yer aldı.

SÜRÜCÜLER DİKKAT
Kar mücadelesinde çalışmaların yoğun olarak yapıldığı bugünlerde, yol kullanıcılarının kışa hazır araçla yola çıkmaları konusunda da uyaran yetkililer, şu açıklamalara yer verdi: ''Sürücülerin kar lastiği takmaları, zincir ve çekme halatlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları, karlı ve buzlu kesimlerde ise zincir takmaları gerekiyor. Ayrıca sürücülerin trafik kurallarına, işaret ve işaretçilere uymaları trafik güvenliği için azami önem arz ediyor. Sürücüler kar yağışı esnasında hızı azaltıp, araç takip mesafesini arttırmalı. Buzlanma olan kesimlerde, çok daha tedbirli ve dikkatli olunmalı ve yola çıkmadan önce ilgili iletişim kanallarından seyahat güzergahları hakkında bilgi almalı.''

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER