HaberlerRize haberTurizmcilerden de dolara ambargo çağrısı

Turizmcilerden de dolara ambargo çağrısı - Rize haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Dolarınızı bozdurun, altına yatırım yapın' çağrısına bir destek de dövizin en yaygın kullanıldığı sektörler arasında yer alan turizm sektöründen geldi.

Turizmcilerden de dolara ambargo çağrısı

Türkiye Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Kasım Ekşi, turizm sektöründeki fiyatlandırmanın Euro veya Dolar üzerinden değil de TL üzerinden yapılmasını istedi. Ekşi, aynı çağrıyı geçtiğimiz aylarda da yaptığını hatırlatarak '15 Temmuz'da karşılaşılan '1 Dolar ihanetine' karşı turizm sektöründe fiyatlandırmaların dolar değil de TL üzerinden belirlenmesini talebinde bulunmuştuk. Dolarda son yaşanan ciddi artışın ardından Cumhurbaşkanımızın da çağrısı doların hayatımızdan çıkartılması yönünde olmuştu. Turizm işletmecileri, yatırımcılar, acenteler, tüm özel ve resmi kurumlar anlaşmalarımız gereği de olsa hep beraber dolar alışkanlıklarını günümüz lügatinden çıkarmamız, mecbur kalmadıkça kullanmamamız gerekiyor. Çalıştığımız ülkelerin milli paraları ile işlerimizi aksatmadan yapalım. Bütün oteller resepsiyonlarında asılı dolar ibaresini kaldırmalarını önermekle beraber konaklamaya ve hizmet almaya gelen turistlerin kendi ülkelerinin para birimleri ile hesap ödeyebileceklerini veya Türk lirası kullanmalarını teklif edelim. Doları telaffuz dahi etmeyelim' şeklinde konuştu.

'Kamuya da görev düşüyor'
Dolara karşı başlatılan mücadelede kamuya da önemli görevler düştüğünü belirten Ekşi, 'Büyük proje yatırımları ve anlaşmaları gereği dolar bazında fiyat olsa bile uygulanacak olan fiyat politikasında Türk Lirası karşılığını söyleyelim. Örneğin Osman Gazi Köprüsü'nün haberlerde sık sık tekrarlanan '3.5 dolar bazlı fiyatı karşılığıdır' yerine, lütfen bu geçiş '9.5 veya 10 TL.'dir'. diyelim. Doları telaffuz etmeden söyleme cesaretini gösterelim. Uluslararası ticaret yapan firmalar ihracat ve ithalatta, dolar yerine milli paraları kullanma prensiplerini hızlı bir şekilde benimsemeleri gerekir. Merkez Bankamız bazı ülkelerle döviz takas işlemlerini yaygınlaştırmalıdır. Döviz takas anlaşmaları ülkeler arasında ticari ve ekonomik işleri kolaylaştıracaktır' dedi.SIRADAKİ HABER