HaberlerAntalya haberANTDOB'dan 'Fındıkkıran'la yeni yıl hediyesi

ANTDOB'dan 'Fındıkkıran'la yeni yıl hediyesi - Antalya haber

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) 'Fındıkkıran ve Fareler Kralı' öyküsünden uyarlanan Tchaikovsky'nin Fındıkkıran Balesini sanatseverlerle buluşturuyor.

ANTDOB'dan 'Fındıkkıran'la yeni yıl hediyesi

Yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve dünyaca ünlü bale toplulukları tarafından yeni yıl öncesi sahnelenen 'Fındıkkıran' Balesi, ANTDOB tarafından 10 Aralık Cumartesi, 13 Aralık Salı ve 15 Aralık Perşembe Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde, saat 20.00'de gerçekleştirilecek. Reji ve koreografisi Mehmet Balkan'a ait olan Tchaikovsky'nin bestelediği son baleyi şef Hakan Kalkan yönetecek. Lale Balkan'ın sahne yönetmeni olduğu eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Aydan Çınar ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Rüyada maceralı yolculuk
E.T.A. Hoffmann'ın 'Fındıkkıran ve Fareler Kralı' öyküsünden uyarlanan yapıtta, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosellmayer'den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara'nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran'ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

Güçlü dansçı kadrosu
Hazırlıkları devam eden eserin prömiyerinde 'Clara' rolünde İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Aslı Çilek ve 'Fındıkkıran Prens' rolünde Yağızhan Danış izleyici karşısında olurken, 'Şeker Perisi'ni Iaroslova Volkova, 'Şeker Prens'i Tolga Burçak, 'İyilik Perisi'ni Esra Taner, 'Drosellmayer'i Evren İskender, 'Fındıkkıran'ı Umut Çaltekin, Clara'nın Erkek Arkadaşını Yağızhan Danış ve 'Kral Fare'yi Cenk Şahinalp canlandıracak.

ANTDOB’dan ’Fındıkkıran’la yeni yıl hediyesiSIRADAKİ HABER