HaberlerTrabzon haberTrabzon'da emlakçılar ve inşaatçılar turistlerin gayrimenkul alımını TL üzerinde

Trabzon'da emlakçılar ve inşaatçılar turistlerin gayrimenkul alımını TL üzerinde - Trabzon haber

Trabzon İnşaatçılar Odası ve Trabzon Faal Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taflan, ekonomiye katkı sağlamak ve Türk lirasına sahip çıkmak adına turistlerin gayrimenkul alımının TL üzerinden yapılacağını söyledi.

Trabzon'da emlakçılar ve inşaatçılar turistlerin gayrimenkul alımını TL üzerinde

Döviz baskısından piyasaların kurtulması için satılan ve kiraya verilen gayrimenkullerin Türk lirası olarak değerlendirilmesine inşaat ve emlak sektörü olarak önem verdiklerini belirten Taflan, 'Piyasa sürecini göz önünde bulundurduğumuzda kiracı konumundaki işletme sahipleri dövizin artışından olumsuz derecede etkilenmektedirler. Kiraya verilen gayrimenkullerin gayrimenkul sahipleri tarafından dolar değil Türk lirası olarak kiraya vermeleri ve satmaları hem kiracıyı hem de gayrimenkul satın alacak olan yatırımcıya katkı sağlayacağı gibi ayrıca piyasaların döviz baskısından kurtulması için bu süreci göz ardı etmemiz gerekmektedir' ifadelerini kullandı.
Serbest piyasada döviz kullanılmasına set çekmek gerektiğini kaydeden Taflan, 'Özellikle inşaat firmaları ve emlak sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri yabancı yatırımcılara ve turist olarak bölgemize gelen misafirlerimize konaklamada ve gayrimenkul alımında dolar üzerinden değil Türk lirası üzerinden fiyatlama yapmaları bu anlamda da piyasalarda oluşturulan döviz baskısından bir an önce kurtulmak için destek vermeleri gerekmektedir. Bugün geldiğimiz noktada dolar ile kiralanan ve alınıp satılan gayrimenkuller taşınır taşınmaz mallar piyasada bayağı bir yer edinmiş durumdadır. Doların yükselmesi esnafı olumsuz derecede etkilemektedir. Bunun yanı sıra uluslararası ticaret yapabilmek için dövize mutlaka ihtiyaç vardır. Fakat bu döviz belası kuru farkından kurtulabilmek için serbest piyasada döviz kullanılmasına bütün bireyler olarak set çekmemiz Türk lirasına katkı vermemiz gerekmektedir' diye konuştu.SIRADAKİ HABER