HaberlerMHP Samsun Milletvekili Usta: Altına yönlendirme çok yanlış

MHP Samsun Milletvekili Usta: Altına yönlendirme çok yanlış

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, 'Döviz bozdurulsun fakat altına talep yanlış olur. Cumhurbaşkanı 'dövizi bozdurun altın alın Türk Lirası'nda kalın' diyor, bu çok yanlış. Altın ithalatçısı bir ülkeyiz biz, altın ürettiğimiz yok' dedi

MHP Samsun Milletvekili Usta: Altına yönlendirme çok yanlış

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Haberaks TV ekranlarında yayınlanan Burcu Düzgün Çoban'ın sunduğu Haberin Sesi programına katılarak, dolar bozdurma kampanyası hakkında değerlendirmeler yaptı.

KAMPANYADA YANLIŞLIK VAR
Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının çok yüksek olduğunu belirten Usta, "Yıllık yaklaşık 200 milyar dolar finansmana ihtiyacımız var. Öncelikle yapılması gereken iş, ülkenin yabancı paraya dış finansmana olan ihtiyacını azaltmak. İçerideki dövizlerin bozdurulmasıyla bu iş mümkün değil. Ancak böyle bir kampanyanın faydalı olacağını düşünüyorum. Moral açısından faydalı olur. Dövize içerideki talebi ayrıca arttırmamamız lazım. Dikkat edilmesi gereken husus, şu döviz bozdurulsun içerde fakat altına talep yanlış olur. Cumhurbaşkanı 'dövizi bozdurun altın alın Türk Lirası'nda kalın' diyor, bu çok yanlış. Altına yönlendirme çok yanlış. Altın ithalatçısı bir ülkeyiz biz, altın ürettiğimiz yok. Dövizi bozdur, altın al, Yurtdışından altın getir, ithalatın artacak onun için de döviz lazım. Bir şey kazanmayız, tam tersi kaybederiz. Dış ticaret açığımız cari açığımız artar. Kampanyayı şu şekilde yürütmek lazım. Sistemin dışında olan dövizleri veya altını sisteme sokmaktır esas olan. Sisteme sokmayı teşvik etmemiz lazım. Sisteme girince o zaten bizim rezervlerimizde gözükecektir. Bunu teşvik etmek lazım. Vatandaş sistem dışında tutmamalı paralarını mümkünse bozdurmalı, bozdurmasa dahi dövizlerin bankaya yatırılmış olması işi çözecektir. Kampanyanın ruhu bu olmalı. Kampanyada böyle bir yanlışlık var" ifadelerini kullandı.

Pirsu DÜZGÜNSIRADAKİ HABER