HaberlerGiresun haberKış geldi aktarlara ve ıhlamura ilgi arttı

Kış geldi aktarlara ve ıhlamura ilgi arttı - Giresun haber

Giresun'da aktarlık yapan Nuri Yoğunali, soğuk havalarda vatandaşların şifalı bitkilere ilgi gösterdiğini ve en çok ıhlamura ilgi olduğunu söyledi.

Kış geldi aktarlara ve ıhlamura ilgi arttı


Kış mevsiminin artık kendisini iyice hissettirdiğini belirten Yoğunali, 'Grip salgınıyla ilgili vatandaşlar problem yaşamaktadır. Soğuk havalarda vatandaşlar şifalı bitkilere ilgi gösterdi. Yıllardır vatandaşlara zencefil, zerdeçal, havlucan, ıhlamur, narçiçeği, hibiskus, ekinezya, kuşburnu ve adaçayı gibi bitkisel çözümleri sunmaktayız. Bu bitkiler bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vatandaşlarımız oldukça ilgi göstermektedir. Bu saydığımız bitkilerden dileyen vatandaşlarımız tek tek kaynatıp tüketebilecekleri gibi kokteyl halinde 'kış çayı' olarak ta tüketebilirler' dedi.
Bitkiler hakkında bilgiler veren Yoğunali 'Tarçının sakinleştirici etkisi var bunun yanı sıra bitki çaylarına güzel koku vermektedir, lezzet arttırıcı etkiye de sahiptir. Zencefil ise astım, bronşit, nefes darlığı, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Fiyatı diğer bitkilere göre biraz daha pahalı olan ve kışın en tanınmış şifalı bitkisi olan ıhlamur ise solunum yolu enfeksiyonları için kullanılmaktadır' ifadelerini kullandı.
Kışın yoğun bir şekilde tüketilen ıhlamurun kilogram fiyatının şuan 75 lira olduğunu vurgulayan Yoğunali, 'Ihlamur fiyatlarının artmasının birinci sebebi iklim şartlarıdır. Ihlamur da mahsul bu yıl az oldu. Kışın ortalarında gribal enfeksiyonlarda daha fazla artış olduğu için bu mevsimde ve kış ortalarında daha fazla tüketiliyor. Kilogram fiyatı vatandaşa yüksek geleceği için bizde vatandaşa bunu en düşük şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Vatandaşın alım gücüne göre 100 gramlık paketler halinde satışa sunuyoruz' şeklinde konuştu.

Kış geldi aktarlara ve ıhlamura ilgi arttıSIRADAKİ HABER