HaberlerKocaeli haberOGM, Türkiye'nin en büyük fındık üreticileri arasına girdi

OGM, Türkiye'nin en büyük fındık üreticileri arasına girdi - Kocaeli haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) devlet ormanı fındıklıklar ve toplanan 3 bin 940 ton fındık ile Türkiye'nin en büyük fındık üreticileri arasına girdi.

OGM, Türkiye'nin en büyük fındık üreticileri arasına girdi

OGM'nin ilk kez bu yıl uygulamaya konulan 'Kanuni Fındık' projesiyle Sakarya ve Kocaeli'nde 3 bin 940 ton fındık toplandı. 'Kanuni Fındık' uygulaması kapsamında Adapazarı'nda 707 ton, Akyazı'da 751 ton, Hendek'te 2 bin 179 ton, Karasu'da 132 ton ve İzmit'te 171 ton olmak üzere toplam 3 bin 940 ton fındık toplandı. 102 bin 680 dekarlık alanda toplanan bu fındığın değeri ise 2 milyon TL'yi buldu.
Projeden sağlanan kazancı değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Orman teşkilatı orman köylüsünün hasmı değil hısmıdır' sözüyle yola çıktık. Bakanlık olarak bölgede yaşayan 10 bin aileye pek çok üründe olduğu gibi fındık ta da belli bir tarife bedeli üzerinden toplama ve satma imkanı getirdik. Böylece bölgede hem istihdama hem de milli ekonomiye katkı sağladık' dedi.
Kanuni Fındık uygulaması ile ilgili teknik detayları da paylaşan Bakan Eroğlu, 'Sakarya ve Kocaeli illerinde bulunan 2B uygulaması dışında kalan ve 2015 yılı Amenajman Planlarında devlet ormanı fındıklık olarak belirlenen 102 bin 680 dekar sahayı proje alanı olarak ilan ettik. Böylece orman köylüsü yeni fındıklık alan aramak zorunda kalmadı. Diğer bölgeler içinde benzer uygulamalarımız devam edecek' ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER