HaberlerGiresun haberGiresun'da '1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu' başladı

Giresun'da '1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu' başladı - Giresun haber

Giresun Üniversitesi (GRÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Karagöz Yardelen, CIA'nin 1953'te İran'da yaptığı Musaddık Darbesi'nden bu yana bir darbeler serisi, bir darbeler dizisinin dünyaya musallat olduğunu belirterek 'Ne yazık ki Türkiye de bu süreçte fazlasıyla öne çıktı' dedi.

Giresun'da '1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu' başladı

'1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu' Giresun Üniversitesi (GRÜ) Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda başladı. Sempozyuma Başbakan Danışmanı Mustafa Şen, Giresun Valisi Hasan Karahan, GRÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, İl Jandarma Alay Komutanı Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk ve çok sayıda davetli ile öğrenciler katıldı.
Sempozyumun açılışında konuşan Sempozyum Genel Koordinatörü Prof. Dr. Betül Karagöz Yardelen, 'Sempozyum boyunca 100'ün üzerinde konuşmacı 18 ayrı oturum gerçekleştirecek. Sempozyumun sonunda 'demokrasi deklarasyonu' açıklanarak bir anlamda tarihe kayıt düşmek istiyoruz. Dünyada bugüne kadar 400'e yakın darbe yapılmış, bunun 8 tanesi Avrupa'da gerçekleşmiş. CİA tarafından 1953 İran'da yapılan Musaddık darbesiyle başlayan modern dönem, son dönem kirli savaşlar olarak da adlandırdığımız bir dönem. Son dönemde bir darbeler serisi, bir darbeler dizisi dünyaya musallat olmuş durumda. Ne yazık ki Türkiye de bu süreçte fazlasıyla öne çıktı. Bu sempozyum dünya bağlamında aslında darbe kavramını enine boyuna tartışmayı, gelecek nesillere daha sağlam bir dünya bırakmayı ve bunlar için kılavuz olmayı hedefleyen bir çalışmadır' dedi.
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ise yaptığı konuşmada, ' Her fırsatta dünyaya demokrasi ve insan hakları dersleri veren gelişmiş batılı ülkeler, en temel insan haklarının hiçe sayıldığı coğrafyalarda çok kötü bir imtihan vermektedir. Bugün demokrasinin kesintiye uğradığı Halep'te enkaz altında kalan sadece masum çocuklar değil, insanlıktır, insanlığın vicdanıdır. Bu süreçte Türkiye köken, din, dil ve mezhep ayrımı göstermeksizin 3 milyon sığınmacıya kapısını açarak sadece kendi vatandaşlarının değil dünyada kendine uzanacak yardım eli arayan tüm mazlumların, mağdurların yanında olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir' ifadelerini kullandı.
'15 Temmuz gecesi milletimizin demokrasi ve insan haklarına bağlılığının timsali olmuştur' diyen Coşkun, 'Değerli konuklar, inançları veya fikirleri ne olursa olsun, tüm vatandaşlarına eşit davranan, bireysel, siyasi, kültürel, farklılıkları zenginlik olarak gören bir devlet anlayışına sahip bulunuyoruz. Maalesef 15 Temmuz gecesinde terörist zihniyetin darbe girişimi ile ülkemiz karşı karşıya kalmıştır. Yıllarca insanımızın güvenini, dini duygularını istismar ederek büyüyen hoca ve asker kisvesine bürünmüş olan bir grup hain tarafında girişilen bu menfur darbe girişimi karşısında 7'den 70'e tüm halkımızın ortaya koyduğu kahramanca direniş milletimizin demokrasi ve insan haklarına bağlılığının timsali olmuştur' şeklinde konuştu.

'Koltuk güzel ve kıymetli'
Giresun Valisi Hasan Karahan ise yaptığı konuşmada, iktidar koltuğunun tatlı olduğunu belirterek 'Bu koltuğu kapmak için insanlar türlü numaralar çevirebiliyorlar bunlardan birisi de darbe' diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
'İktidar tatlı bir şey, biz valilikten biliyoruz. Koltuk güzel, kıymetli. İnsanı cezp ediyor. Yaşlı, genç, hoca, akademisyen fark etmiyor. Bu koltuğu kapmak için insanlar türlü numaralar çevirebiliyorlar. Bunlardan birisi de darbe. Hep olmuş bundan sonrada olacaktır darbe teşebbüsleri. Kimi başarmış, kimi başaramamış. 400 civarında dendi az önce, belkide içinden geçirenler daha fazladır. Ben de gençliğimde niyetini etmiştim, gücüm olsaydı ama şimdi darbeye karşı geliyoruz, insanoğlu böyledir. Biz millet olarak, hürriyetimize düşkünüz, özgürlüğümüze düşkünüz, milletin iradesinin hakim olmasını arzu ediyoruz, onun gereğini de yapıyoruz. İrademize sahip çıktık. 15 Temmuz'da bunu bütün cihana gösterdik. Bugün itibariyle tam 5 ay olmuş. O gece milletimiz ilk defa direndi ve kazandı. İnşallah bundan sonrada böyle direnişe gerek kalmayacak. Çünkü kimse artık darbe fikrini aklına, hayaline getiremeyecek.'
Konuşmanın ardındından GRÜ Rektörü Coşkun tarafından Vali Hasan Karahan'a sempozyuma katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.
Konuşmaların ardından ise sempozyum'da 2 gün sürecek olan oturumlara başlanıldı. 2 gün sürecek olan konferansta dünya genelinde yaşanmış 'darbeler' konusu Türkiye ve 15 ülkeden katılan 120 akademisyen tarafından ele alınacak.

Giresun’da ‘1. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu’ başladıSIRADAKİ HABER