Haberler Bu fona sahip çıkın

Bu fona sahip çıkın

Esnaf ve Ahilik Fonu'nun esnaf için önemli olduğunu vurgulayan SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, 'Esnaf için olumlu bir gelişme, onun için herkesin bu fona başvurması ve sahip çıkması gerekir' dedi

 Bu fona sahip çıkın

 

Ekonomik nedenlerle iş yerini kapatan veya iflas eden esnafın kayıplarını karşılamak üzere kurulması planlanan Ahilik ve Esnaf Fonu’nun ana hatları ortaya çıkmaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım, Esnaf ve Ahilik Fonu'nun detaylarını kamuoyu ile paylaşarak, “18 lira devlet veriyor, 35 lira ayda esnaf veriyor. 720 gün ödeyen 180 günlük primden yararlanacak, bin 80 gün ödeyen 300 günden yararlanacak. 711 lirayla bin 422 lira arasında para verilecek" dedi. Fonun esnaf için çok önemli olduğunu belirten Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, fona herkesin başvurması ve sahip çıkması gerektiğini söyledi.

BAĞ-KUR BENZETMESİ
Ahilik ve Esnaf Fonu’nun faydasını görmek için sabırlı olunması gerektiğine vurgu yapan Başkan Güler, “BAĞ-KUR ilk çıktığı zamanlarda ‘Kayıt olalım mı, olmayalım mı?’ şeklinde ikilem ve problemler yaşamıştık. Ama faydasını sonradan gördük. Bu fonun da faydasını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Tabi belirli bir yatırım yapmak lazım, esnaf cüzi bir miktar para yatıracak fona, devlet de ek bir para yatıracak ve bu fonda para birikecek. ‘Benim başıma gelmez, senin başına gelmez’ gibi bir düşüncede olmamak lazım. Bir afet başımıza gelirse bu fondan yaralanabileceğiz. O yüzden bu fona herkesin hevesle başvurmasını temenni ediyoruz. Şu an Meclis’ten çıkmadı, görüşülme aşamasında ama yüksek ihtimalle Meclis’ten çıkacak bir konu. Esnaf için olumlu bir gelişme, onun için herkesin bu fona başvurması ve sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL / Özel HaberSIRADAKİ HABER