HaberlerPazarda her şey ateş pahası

Pazarda her şey ateş pahası

Sebze ve meyve fiyatlarının bir hayli zamlandığını belirten pazarcılar, 'Pazarda her şey ateş pahası' yorumunda bulundu.

Pazarda her şey ateş pahası

Soğuk hava ve don, sebze ve meyve fiyatlarının artmasına yol açtı. Samsunlu pazarcılar, fiyatların artmasında iklimin yanı sıra ekonomik durumun da etkili olduğu görüşünde.
20 yıldır pazarcılık yapan Numan Baş, “Ben pazarda patates, soğan, limon gibi şeyler satıyorum. Yeni yıldan sonra havaların soğuk gitmesinden dolayı fiyatlarda biraz artış oldu. Biz bu zamları yine de fiyatlara yansıtmamaya çalışıyoruz. Vatandaş zaten eskisi gibi alışveriş yapamıyor. Bir de biz bu zamları uygularsak kimse alışveriş yapamaz. Alım gücü düştüğü için pazarda olan mallara rağbet azaldı” dedi.

“Her ürün var ama pahalı”
Pazardaki ürünlerin eskiye göre bir hayli zamlandığını vurgulayan Ayhan Arslan, “Pazarda her şey ateş pahası. Mersin’de sel olması ve havaların soğuk gitmesi ürünlerin zamlanmasına sebep oldu. Şu anda en çok zam kış sebzelerinde oldu. Biber, patlıcan, fasulye gibi sera malları şu anda aşırı pahalandı. Fasulyenin kilosu 10 liraya, sivri biberin kilosu 7 liraya, patlıcan 8 liraya, limonun tanesi 30 kuruştan 1 liraya çıktı. Patates 1,5, soğan 1 lira, dolma biber 6 lira, salata, domates 4 lira oldu. Meyvelerde ise elmada bir artış yaşandı. Mandalina 2,5 lira, elma 2,5 lira, ayva 5 lira, nar 3 lira, armut 4 lira, muz 4 lira. Doların artmasından sonra ithal muz da 8 liraya kadar çıktı. Pazarda fiyatı düşen tek ürün portakal oldu. Portakal 1,5 liradan satılıyor. Her ürün var ama pahalı. Parası olanlar için her şeyi almak mümkündür” diye konuştu.
Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar da fiyatların yüksek olmasından yakındı.SIRADAKİ HABER