HaberlerKan bağışlarını sürdürmeliyiz

Kan bağışlarını sürdürmeliyiz

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım, 'Gönüllü ve düzenli kan bağışını sürdürmeliyiz. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Kan stokları her an ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmalı' dedi

Kan bağışlarını sürdürmeliyiz

Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamak için Türk Kızılayı çalışmalarını sürdürüyor. Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım, kan stoklarındaki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

YILLIK İHTİYAÇ 2 MİLYON 500 BİN ÜNİTE
Türk Kızılayı'nın bu zamana kadar ülkenin kan ihtiyacının yüzde 85'ini karşıladığını ifade eden Yıldırım, "Ülkemizin 1 yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 2 milyon 500 bin ünite. Türk Kızılayı ülkemizde 2 milyon 141 bin ünite kan bağışı topluyor. 17 bölge kan merkezi ve bölge kan merkezlerine bağlı 65 kan bağışı noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Kızılayı ülkemizde bin 300 sağlık kuruluşuna kan ve kan ürünü ihtiyacını karşılıyor. Ülkemizde ortalama bir günde 200-250 noktada kan bağışı kabulü yapmaktadır. 1300 sağlık kuruluşunda tedavi gören hastaların kan ihtiyaçları 11 bin üniteye kadar çıkmaktadır. Kızılay çalışmalarını sürdürürken kan bağışlarının gönüllü, düzenli ve sürekli olması gerekiyor" dedi.

ÇAĞRI SONUCU DUYARLILIK OLUŞTU
Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Kan stokları her an ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmalı. Yılın bazı dönemlerinde maalesef kan bağışlarında azalma yaşanıyor. Bu azalma da kan stoklarını olumsuz etkiliyor. Kış ayları sebebiyle azalan kan bağışları sonucunda Genel Başkanımız Kerem Kınık bir çağrıda bulundu. Bu çağrı neticesinde ilgi ve duyarlılık oluştu ve çok güzel geri dönüşler aldık. Ardından Kınık, kan stoklarında arzu edilen seviyeye gelindiğini açıkladı. Şu an için stoklarımız tüm ülkede ihtiyaca cevap verebilecek orana geldi. Bunun devam etmesi için gönüllü ve düzenli kan bağışını sürdürmeliyiz" dedi.

HER BAĞIŞA BİR FİDAN
Yıldırım, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Sorumlu olduğumuz bölgede bir yılda yaklaşık 110 bin ünite kan kullanılıyor. Biz 2016 yılında 93 bin ünite kan bağışı aldık. Ülkemizde aynı seviyede olmak üzere ihtiyacın yüzde 85'ini karşılıyoruz. Bölgemizde günlük ortalama 500-600 ünite kan ürünü sevkiyatı yaptığımız oluyor. Haftalık ortalama 2 bin-2 bin 500 sağlık kuruluşuna kan ürünü nakletmemiz lazım. Vatandaşlarımızın şu dönemdeki kan bağışına gösterdiği ilgi bizi memnun ediyor. Her bağışlana kanı ayrıştırıp her kandan 3 ayrı ürün elde ediyoruz. Vatandaşımız bir ünite kan bağışıyla 3 kişinin yaşam şansı bulmasına vesile oluyor. Her kan bağışçımız adına da doğaya bir fidan dikiyoruz."

Pirsu DÜZGÜN 

 

 SIRADAKİ HABER