HaberlerTek adam rejimi iddiası mesnetsiz

Tek adam rejimi iddiası mesnetsiz

AK Parti Samsun Milletvekili Kurt, 'Getirilen Cumhurbaşkanlığı sisteminde tek adam rejimi tamamen mesnetsiz iddialardan oluşmaktadır. Erklerin birbirlerini denetleme mekanizmaları vardı ve var olmaya devam edecek' dedi

Tek adam rejimi iddiası mesnetsiz


AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Anayasa değişikliği teklifinin 1.tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından açıklamalarda bulundu.
Değişikliğin rejim değişikliği değil, hükümet sistemini tanzim ettiğini belirten Kurt, “Anayasamızda yasama, yürütme ve yargı erkleri tamamen birbirinden ayrıdır. Getirilen Cumhurbaşkanlığı sisteminde iddia edilen tek adam rejimi tamamen asılsız mesnetsiz iddialardan oluşmaktadır. Erklerin birbirlerini denetleme mekanizmaları vardı ve var olmaya devam edecektir" dedi.

TEMSİL YETKİSİ ARTACAK
Milletvekili sayısının 600’e çıkarılıp ve seçilme yaşının 18’e düşürülmesinin önemine dikkat çeken Kurt, "Böylelikle temsil yetkisi daha da artırılacak. Seçim sonucunda oluşan 45 günlük hükümet kurma süresi beklenmeyecek ve vakit kaybetmeden hizmet için 5 yıllığına iş başı yapacaktır. Ayrıca disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak. Ancak savaş halinde kişilerin askeri görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkeme kurulabilecek" ifadelerine yer verdi.

KORKUYORLAR
CHP ve HDP’nin Anayasa değişikliği teklifinin halkın huzuruna gelmesinden korktuklarını ve maddeler hakkında halkı yanlış bilgilendirdiğini belirten Basri Kurt, "Teklifimizin 15. maddesinde açıkça belirtilmiştir ki kanun teklif etme yetkisi milletvekillerinindir. Bütçe ve kesin hesap konusunda onay merci TBMM’dir. Cumhurbaşkanı yalnızca bütçe kanunu hazırlama ve Meclis’e sunmakla yetkili ve görevlidir” dedi.SIRADAKİ HABER